Classicin P19-joukkue voitti P19-sarjan mestaruuden vuoristoratamaisen kauden ja jännittävän finaalisarjan jälkeen. Finaalissa kaatui TPS viiden ottelun mittaisessa sarjassa. Sunnuntaina 20.4. pelattu ratkaiseva ottelu päättyi lukemin 6–3 Classicin hyväksi.
Classicin kautta leimasi ailahtelevaisuus. Classic oli oman lohkonsa kakkonen, mutta ylemmässä jatkosarjassa se jäi kuudenneksi.
– Vaikka oltiin toisia lohkossa, alku oli haasteellinen ja tarvittiin P22-pelaajien apuja, että varmistettiin paikka ylemmässä jatkosarjassa. Saatiin sen ansiosta kovia pelejä koko kaudelle. Parhaimmillaan pelattiin tosi hyvin, mutta huonoimmillaan oltiin todella huonoja, Classicin päävalmentaja Kristian Kajander kertoo.
Runkosarjan loppu ennen pudotuspelejä ei myöskään nostanut odotuksia.
– Runkosarjan viimeisenä viikonloppuna oli kaksi ottelua, ja pelattiin kotiedusta. Hävittiin EräViikingeille ja aika pystyyn myös Oilersille. Se pisti oikeasti mietityttämään. Peli oli sekaisin, Kajander paljastaa.
Pudotuspelien avauskierroksella vastaan asettui Karhut. Ensimmäisestä pelistä Classic punnersi taisteluvoiton, jonka ansiosta palaset loksahtelivat paikoilleen.
– Onnistuttiin taistelemaan ja grindaamaan yhden maalin vierasvoitto. Siinä hetkessä näki sen, että tämä ryhmä on kasvanut henkisesti todella paljon. Ja se oli meidän isoin avain keväällä. Oltiin todella yhtenäinen ja tiivis joukkue, joka hyökkäsi hyvin vastaan, Kajander sanoo.
– Tietyllä tavalla epätyypillinen Classic. Yleensä Classicin joukkueet on tunnettu taitavina pallollisina joukkueina, jonka avulla he dominoi pelejä. Yritettiin olla sitä runkosarjan aikana, mikä on varmaan osasyy sille, että peli aaltoili niin paljon. Löydettiin erilainen identiteetti keväälle.
Finaalisarja
Classic johti finaalisarjaa jo otteluvoitoin 2–0, mutta sarjan katkaiseminen oli vaikeaa.
– TPS nosti finaalisarjan ihan uudelle tasolle. Ja sen näki, että katkasupeli on se vaikein peli. Kolmannessa ja neljännessä pelissä TPS oli henkisesti selkeästi valmiimpia ja halukkaampia. Viidennessä pelissä näkyi myös kaverissa se, että pytty on tarjolla. Tultiin siihen peliin tosi vahvoina heti ekasta vaihdosta lähtien. Oltiin oikealla tavalla osattu käsitellä aiemmat tappiot, Kajander analysoi finaalisarjaa.
Classicin pelaajilla oli kokemusta niin finaaleista kuin niiden karvaista tappioista. Tämän kauden joukkue koostui vuosina 2006–2007 syntyneistä pelaajista, joista 06-ikäluokka hävisi viime kaudella P19-sarjan finaalit OLS:lle rangaistuslaukauskilpailussa viidennessä ottelussa. Samaan aikaan 07-ikäluokka kärsi tappion P17-sarjan ratkaisevassa finaalissa EräViikinkejä vastaan jatkoajalla. Nämä kokemukset kasvattivat pelaajia henkisesti, ja Kajanderin mukaan niistä oli merkittävä apu tämän vuoden finaaleissa.
– Kaikki olivat kokeneet, miltä tuntuu olla äärimmäisen lähellä voittoa ja silti jäädä ilman sitä. Kaikki olivat nähneet sen hetken, kun vastustaja juhlii. Uskon, että juuri tällaisilla kokemuksilla oli iso merkitys, erityisesti viidenteen otteluun lähdettäessä. Ne vuoden takaiset hetket varmasti kasvattivat meidän joukkuetta, ja nyt niistä kokemuksista pystyi ammentamaan.