Keskiviikon naisten liigan finaalissa kuohuttanut tuomariratkaisu on johtanut jatkotoimiin.
Erotuomarit tekivät videotarkistuksen tilanteessa, jossa videotarkistusta ei ole tarkoitus käyttää. Kentällä oli samaan aikaan kaksi palloa ja Classicin maali hylättiin tarkistuksen jälkeen, vaikka se oli jo hyväksytty. Naisten pääsarjojen erotuomaritoiminnan johtoryhmä käsitteli tapauksen ja sen päätöksen perusteella Toni Nerg ja Anssi Saarinen eivät vihellä enää tällä kaudella naisten liigaa.
Kaksikolle oli merkitty vaihtoehtoinen lauantain seitsemäs finaali, mutta Verne Maijanen ja Aleksi Partanen tulevat olemaan tuomareina niin kuudennessa kuin seitsemännessäkin finaalissa johtoryhmän tuoreella päätöksellä.
– Eilisessä tiedotteessa jo mainittiin, ettei kyseinen tilanne kuulu videolta tarkistettavien tilanteiden piiriin ja tästä videotarkistusmääräysten väärästä tulkinnasta kilpailujohtaja Joni Toivola korosti, että tuomareiden piikkiin sitä ei pidä kaataa, erotuomaripäällikkö Janne Koskinen kommentoi tiedotteessa ja jatkoi:
– Jos sitten kyseistä tilannetta tarkastellaan pelisääntöjen pohjalta, niin erotuomarien havaitessa kentällä toisen pallon, tulee heidän lähtökohtaisesti katkaista peli. Nyt kun havaintoa toisesta pallosta ei erotuomareilla ollut ja pelin käydessä syntyi maali, jonka erotuomarit hyväksyivät, ei kyseistä maalia enää voida jälkikäteen hylätä ja tässä kohden ottelun erotuomareiden ratkaisu oli vastoin pelisääntöjä.
Naisten liigassa ei ole videotarkistuksia muissa peleissä kuin finaaleissa, joten asiaan on hankittu tukea.
– Tukeaksemme finaalisarjan erotuomareita tässä haastavassa tilanteessa, kun heillä ei ole videotarkistuksen erilaisista tilanteista käytännön kokemusta, asetamme finaalisarjan jäljellä oleviin otteluihin videotarkistuksen asiantuntijan. Asiantuntija voi tuomareiden kysyessä kertoa heille, voiko jonkin tilanteen videotarkistusmääräysten puitteissa tarkistaa videolta ja onko joukkueella oikeus pyytää kyseisen tilanteen tarkistusta. Tarkistuksen ja siihen liittyvän päätöksenteon tekevät ottelun erotuomarit.
Classic johtaa vielä naisten finaalisarjaa voitoin 3-2. Sarja jatkuu perjantaina Lempäälässä ja on katkolla.
Asiasta lisää:
TPS otti toisen voittonsa finaalisarjassa – videotarkistuksessa tehtiin selkeä virhe turkulaisten eduksi
Liigalta nopea reagointi: ”Naisten viidennessä finaaliottelussa tapahtui virhe videotarkistusmääräysten tulkinnassa”
Syvänen vähäsanaisena tuomarivirheen jälkeen: ”Annan erotuomaritarkkailijan ja tuomareiden käydä keskenään läpi sen”
Pääkirjoitus: Déjà-vu