Vuoden 2024 maailmanmestari Oskari Fälden ei jatka TPS:ssä ensi kaudella. Seura ilmoittaa asiasta Instagram-päivityksessään.
Fälden on edustanut TPS:aa jo juniorivuosistaan lähtien. Hän oli ensimmäistä kertaa mukana liigajoukkueessa kaudella 2016–17. Kaudesta 2019–20 lähtien hän on toiminut joukkueen vakituisena maalivahtina. Liigan runkosarjassa Fälden on pelannut 169 ottelua, ja pudotuspelejä hänelle on kertynyt 53.
Fälden voitti Suomen mestaruuden TPS:n kanssa kauden 2022–2023 päätteeksi.
Tällä kaudella Fälden jakoi torjuntavastuun Olli Kuisman kanssa. Fälden pelasi 22 ottelua, Kuisma 19. Puolivälieräsarjassa Indiansia vastaan Fälden oli TPS:n maalilla jokaisessa viidessä ottelussa. Sarja päättyi Indiansin voittoon otteluvoitoin 4–1.
Fäldenin seuraavasta seurasta ei ole vielä varmuutta, mutta huhut ovat yhdistäneet hänet sveitsiläiseen Thurgau-joukkueeseen.
Kauppisen siirtyminen Sveitsiin on vahvistettu
Myös Pyry Kauppinen jättää turkulaisseuran. Kaksi kautta TPS:ssä pelannut Kauppinen siirtyy Sveitsiin Kloten-Dietlikon Jetsin riveihin ensi kaudeksi. Kloten-Dietlikon Jets ilmoittaa asiasta seuran sivuilla.
Puolustajana pelaava Kauppinen oli TPS:n tämän kauden viidenneksi tehokkain pelaaja runkosarjassa tehoin 14+8=22.
22-vuotias Kauppinen on jo kokenut liigapeluri. Mennyt kausi oli Kauppisen seitsemäs liigatasolla. 135 runkosarjaottelua on tuonut tehot 55+44=99.
TPS:n lisäksi Kauppinen on pelannut Steelersin ja FBC Turun riveissä.