Esport Oilers kruunattiin P17-sarjan Suomen mestariksi. Finaalisarjassa espoolaiset kaatoivat Tikkurilan Tiikerit otteluvoitoin 2–0. Ratkaiseva ottelu pelattiin sunnuntaina 20.4. Tikkurilan urheilutalolla, jossa Oilers oli vahvempi lukemin 6–3.
Oilersin päävalmentaja Jussi Keskisen mukaan mestaruus oli joukkueen tavoite jo kauden alussa.
– Viime kesäkuussa Turussa Mestareiden Cupissa pojat laittoivat vähän naureskellen tavoitteeksi SM-kullan. Siinä hetkessä se oli kaukainen ajatus, mutta unelma eli jo silloin, Keskinen kertoo.
Välieristä finaaliin draaman kautta
Välieräsarja EräViikinkejä vastaan muodostui todelliseksi jännitysnäytelmäksi. Kolmanteen otteluun venyneessä sarjassa riitti draamaa alusta loppuun. Molemmissa kahdessa ensimmäisessä ottelussa sekä EräViikingit että Oilers nousivat kolmen maalin takaa-ajoasemasta voittoon. Ratkaisevassa ottelussa Oilersin kolmen maalin johto vaihtui EräViikinkien kahden maalin etumatkaksi. Oilers kuitenkin kampesi itsensä tasoihin, ja jatkoajalla Tuomas Metsäranta iski ratkaisumaalin, joka vei joukkueen finaaleihin.
– Sarja oli aivan upeaa juniorisalibandya. Kaksi tasavahvaa joukkuetta, korkea intensiteetti ja täysi mökki kaikissa kolmessa pelissä, Keskinen kehuu.
Finaalisarjassa yleisö toi jälleen upean tunnelman. Ratkaisevassa ottelussa Tikkurilan lehtereillä oli peräti 650 katsojaa.
– Eihän pelaajat tällaista montaa kertaa pääse kokemaan, varsinkaan junnusarjoissa. Olihan se mahtavaa, että yleisö löysi tiensä paikalle näin sankoin joukoin. Pojat pystyivät fiilistelemään ja käsittelemään tilanteen hyvin. Vaikka hallissa oli kova meteli, se ei kääntynyt paineeksi, vaan rohkeudeksi ja yleisön tueksi, Keskinen sanoo.
Finaaleissa henkinen kasvu näkyi
Finaalien ensimmäinen ottelu jatkoi samaa kaavaa kuin EräViikingit-sarja. Oilers nousi 6-3 tappioasemasta 7-6 voittoon. Oilers oli kasvanut välieräsarjassa paljon varsinkin henkisesti, mikä Keskisen mukaan auttoi joukkuetta suuresti.
– Se juontaa EräViikingit-sarjan ensimmäiseen otteluun, jossa menetettiin kolmen maalin johto. Sen jälkeen päästiin puhumaan joukkueen kanssa uskaltamisesta, rohkeudesta ja henkisestä tuesta. Ja sitä päästiin harjoittelemaan sen sarjan jokaisessa ottelussa.
– Sitten kun finaaleita pelattiin ja oltiin jäljessä, missään kohtaa ei usko loppunut. Vaan penkiltä näiltä nuorilta pojilta tuli, että “uskotaan, ollaan oltu tässä ennenkin”. Oltiin tavallaan koettu se sama tilanne aikasemminkin ja tiedettiin miten sitä pitää henkisesti käsitellä.
Toinen ja ratkaiseva finaali oli nuorelta joukkueelta kypsä esitys. Mestaruus varmistui lukemin 6–3.
– Ensimmäinen erä oli täydellinen onnistuminen meiltä. Se perinteinen kolmen maalin johto, eli aikamoiset myrskypilvet taivaalla. Sanottiin pojille, että tämä johto on menetetty monta kertaa, eikä toisissa erissä olla keväällä tehty juuri maalin maalia. Kaikki uhan merkit oli siis ilmassa, Keskinen naurahtaa.
– Mutta pystyttiin pitämään toinen erä omissa käsissä. Kolmas erä olikin sitten voiton puolustamista, kaveri otti maalivahdin pois jo kympin kohdalla. Siinä vaiheessa peli oli pelkkää peittämistä ja pallonsyömistä.
Keskinen nostaa esiin kauden aikana tehdyt puolustus- ja peittoharjoitukset, jotka nousivat lopulta arvoon arvaamattomaan.
– Tällä kaudella on nimenomaan opeteltu puolustamista, ja otettu kaiken maailman peittotreenejä mukaan silloin tällöin, ja pojathan vihaa niitä. Mutta kun pelattiin isoista asioista, niin silloin mentiin pallon eteen, Keskinen kiittelee.
Katseet kohti tulevaa
Oilersin edustusjoukkue nähdään jälleen tänä vuonna finaaleissa. Nouseeko P17-joukkueesta tulevaisuudessa uusia vastuunkantajia edustuksen riveihin? Keskisen mukaan mahdollisuudet siihen ovat
hyvät.
– Nuoria poikiahan nämä vielä ovat, ja paljon ehtii tapahtua ennen miesten peleihin siirtymistä. Mutta ilman muuta potentiaalia on valtavasti. Ja vaikka kauden lopputulos oli hyvä, jäi paljon sellaista, mitä ei ehditty harjoitella, joten tekemistä riittää myös ensi kaudelle, Keskinen summaa.