Viime kauden Happee-pelaajista Matias Mäenpää, 24, Ville Heiska, 19, Aaro Kokko, 18 ja Jami Markkanen, 19 ovat löytäneet uuden seuran itselleen.
Mäenpää pelasi neljä ensimmäistä liigakauttaan Jymyssä ja nyt yhden kauden Jyväskylässä. Vasen laitahyökkääjä on esiintynyt liigassa 145 kertaa (60+25). Mäenpää tuo lisää tulivoimaa Jymyyn, eikä jääne viimeiseksi nurmolaisten hankinnaksi Happeesta. Aiemmin kerrottiin jo Viljami Järvikankaan hankinnasta.
Heiska siirtyy EräViikinkeihin 1+1-vuotisella sopimuksella. Nuoresta iästään huolimatta Heiska on pelannut jo 100 liigapeliä (44+21) Happeessa. Monipuolinen Heiska oli keväällä U19-maajoukkueen kapteeni Suomen voittaessa MM-kultaa. Heiska valittiin yllättäen myös miesten maajoukkueen kesäleirille.
Samaan suuntaan lähtee myös Kokko, joka on urallaan 36 liigapeliä Happeessa (7+4) ja ja 25 divarin peliä (26+8). Kokko kuuluu myös kevään nuorten maailmanmestareihin. Kommentteja ja lisätietoja seuran Instagramissa.
Maanantaina julkaistiin myös Markkasen, 19, siirto O2-paitaan divariin. Markkasella on Happeesta liigakokemusta 37 peliä (9+5) ja taustaa O2:ssa. Markkanen kuului myös U19-maajoukkueeseen, joka juhli MM-kultaa keväällä. Paluumuuttajiin kuuluvat myös Aatu ja Matias Knuuti, joiden lisäksi Marius Niemelän on huhuttu siirtyvän Amppareihin.