Helmikuussa 2023 Salibandyliitto uutisoi tiedotteessaan, että 3v3 -pelimuotoa tarjoillaan ensi kaudella myös aikuispelaajille.
Sen jälkeen on ollut hiljaista aikuispelaajien osalta, vaikka pelimuodossa on pelattu jopa kahdet MM-kisat tässä välissä. Painavin sanoin korostan tähän alkuun: en vastusta ollenkaan tätä 3v3-pelimuotoa omana pelinään. Jossain määrin se tulee varmasti ratkomaan ongelmia sellaisilla seuduilla, joissa pelaajia on vähän ja tässä mielessä se toiminee myös junioreille. Jos se kasvaa lajina orgaanisesti 5v5-salibandyn ohi, niin ei mitään ongelmaa.
Iso ongelma koko 3v3-pelissä on se, että sekä Salibandyliitossa että IFF:ssä se on nähty hopealuotina lajin kasvulle. Tiedän melko paljon pelimuodon lanseerauksesta Suomessa, ja tunnen sen taustalla olevan utopian. Lajipäättäjissä on ihan liikaa ihmisiä, jotka näkevät 3v3-pelimuodon jopa parempana kuin perinteisen 5v5-pelin. Tässäkään ei olisi mitään ongelmaa, ellei 3v3-formaattia ajettaisi väkisin läpi.
Olen pelannut salibandya joitain vuosikymmeniä ja kerron salaisuuden kaikille lajipäättäjille: jokainen salibandyn pelaaja tietää mitä 3v3-peli on. Kyllä he tietävät onko se siistiä vai ei. Kyllä he osallistuvat 3v3-sarjaan, jos näkevät sen paremmaksi ratkaisuksi kuin 5v5-peli.
Nyt Suomen liitto kertoo ”pilotoivansa” 3v3-peliä Suomen varmasti kovimmilla 3v3-pelin ammattilaisilla: kahden alimman sarjatason joukkueilla. Nämä jos jotkut tuntevat 3v3-pelin paremmin kuin kukaan muu tässä maassa. Eihän kukaan muu kuin salibandytreeneissä alituisesta pelaajapulasta kärsivä alasarjajoukkue ole niin tottunut jauhamaan 3v3-peliä treeneissä, kuin alasarjajoukkueet.
Arvatkaapa vielä mitä: näille joukkueille on luksusta, kun päästään pelaamaan sinne Salibandyliiton järjestämään turnaukseen, jossa pelataan peliä viisi vastaan viisi. Ei kannata väheksyä tätä luksustuotetta, josta pelaajat ovat valmiita maksamaan.
On vaikea sanoa mikä liiton ja varsinkin sen hallituksen aivan originelli ja alkuperäinen suunnitelma oli 3v3-pelin integroimisella alasarjoihin. Nyt näyttäisi siltä, että turnauksiin on pakko osallistua, mutta niistä ei sentään tarvitse maksaa mitään. Se ei tarkoita sitä, etteikö lisäpeleistä tulisi joukkueille lisäkuluja eri syistä, kuten matkustamisesta.
Vaikka otteluista ei jaeta täysiä pisteitä (mikä on hyvä asia), on silti outoa, että niistä jaetaan yhtään mitään pisteitä normaaliin sarjataulukkoon. Kun voitosta saa pisteen, ja yhteispotti voi olla maksimissaan kuusi pistettä, on se liikaa eri lajista. Jos kerran kyseessä on vain pilotti, niin pisteitä ei tarvitsisi jakaa ollenkaan. Vai suostuttaisiinko futiksen vitosdivarissa pelaamaan osa panoksellisista peleistä 11v11 ja osa 7v7?
Tiedotteen mukaan sarjoissa pelataan normaali määrä pelejä ja siihen 3v3-pelit päälle. Mitä tämä tarkoittaa? Pelataanko osaa vastaan siis kolme peliä ja osaa kaksi? Kuulostaa siltä, että voisi tässä mielessä olla yllättävän paljon väliä, että keitä sattuu vastaan näissä ekstrapeleissä. En väheksyisi alimpien sarjatasojen pelaajien oikeustajua: ihan tosissaan sielläkin pelataan sarjojen voitosta, vitossijasta ja putoamisesta.
Vaikka turnaukset eivät maksa joukkueille, niin miten pelaajisto sitten? 3v3 vaatii aika erilaisen kokoonpanon kuin 5v5. Sanotaanko joukkueissa, että puolet jää kotiin vai miten se pitäisi toteuttaa?
Kaikkinensa: huolestuttavaa 3v3-peliin hurahtaneissa on, että skeptisyyttä siitä, että se ei välttämättä innosta lisää pelaajia tai katsojia lajin pariin, ei oikein suostuta näkemään millään tasolla. Hyvä esimerkki tästä ylimielisyydestä oli tehdä päätös kysymättä mitään alasarjajoukkueilta etukäteen. Tämä herätti närää aiemmin viikolla. Yleensä pilotteihin osallistuvilta kysytään asiasta etukäteen.
Salibandyliiton puheenjohtajan Kaarina Vuoren mukaan kyseessä on kuitenkin yhteinen projekti:
– Tarvitsemme koko salibandyväen tuen sille, että salibandy pystyy tarjoamaan laajalle joukolle. Harrastamismahdollisuuksia myös tulevaisuuden muuttuvassa maailmassa. Salibandyliitto haluaa kiittää jo etukäteen pilottiin osallistuvia joukkueita ja seuroja arvokkaasta työstä lajin elinvoimaisuuden ja kasvun kehitystyössä.
Infopaketti liiton sivuilta:
3 vs 3 -pilottiturnaukset tarjotaan seuraaville sarjoille:
Etelä-Suomi: naisten 4. ja 5. div., miesten 5. ja 6. div.
Länsirannikko: naisten 3. ja 4. div., miesten 4. ja 5. div.
Sisä-Suomi: naisten 3. div., miesten 5. ja 6. div.
Kaakkois-Suomi ja Savo-Karjala: miesten 4. ja 5. div.
Pohjanmaa ja Pohjois-Suomi: naisten 3. div., miesten 4. ja 5. div.
3 vs 3 -pilotti pähkinänkuoressa:
*5 vs 5 -pelaamisen määrä ei vähene
*3 vs 3 – pelit sisältyvät normaaliin sarjamaksuun eli samalla rahalla saa enemmän pelejä – Salibandyliitto tarjoaa pilottihankkeen
*Ylimääräiset 3 vs 3 -turnaukset pelataan ensimmäinen syksyllä ja toinen turnaus heti alkuvuodesta
*Yhdessä 3 vs 3 turnauksessa pelataan noin 3 ottelua peliajalla 2x10min
*3 vs 3 -peleissä voitosta saa yhden pisteen, tasatilanteessa voittaja haetaan rangaistuslaukauskilpailulla kerrasta poikki -periaatteella, ja tappiosta ei saa pisteitä
*Joukkueilla on mahdollisuus kerätä normaalien 5 vs 5 -pelien pisteiden lisäksi 3 vs 3 peleistä muutamia ylimääräisiä sarjapisteitä (maksimissaan 6, jos voittaa kaikki pelit)
Lisäys klo 13.6. klo 13: vaikka ylimääräiset pelit eivät maksa, tulee niistä lisäkustannuksia joukkueille.