Pääkalloennakko: Naisten liigassa joukkueet on jaettavissa neljään koriin

Classic kaatoi TPS:n dynastian viime keväänä. Palaako turkulaiset mestaruuskantaan, uusiiko Classic voittonsa vai nouseeko joku muu mestaruuskamppailuun? Kuva: Ainesmedia/F-liiga

TPS:n dynastia kaatui, suora putoaminen palaa… Naisten F-liigassa astutaan uuteen aikakauteen ensi viikolla alkavalla kaudella 2025-26. Pääkallo.fi arvioi tuttuun tapaan naisten liigan voimansuhteet.

Avauskierroksen ottelut:

Pe 12.9. klo 18.30 Classic-TPS
La 13.9. klo 14 EräViikingit-Pirkat
La 13.9. klo 15 ÅIF-FBC Loisto
La 13.9. klo 15 PSS-Northern Stars
La 13.9. klo 15 SSRA-SaiPa
La 13.9. klo 15.30 Koovee-SB-Pro

Runkosarjassa joukkueet kohtaavat kahdesti eli jokainen joukkue pelaa runkosarjassa 22 ottelua. Runkosarjan jälkeen joukkueet sijoilta 1.-8. jatkavat pudotuspeleihin. Puolivälierät ja välierät pelataan paras viidestä -järjestelmällä sekä finaalit paras seitsemästä -järjestelmällä.

Runkosarjan 12. putoaa suoraan naisten Divariin. Runkosarjan 11. pelaa F-liigakarsinnassa naisten Divarin Superfinaalin häviäjää vastaan. Karsintasarjan voittaja pelaa kaudella 2026-27 F-liigassa ja häviäjä Divarissa.

Lisätietoa sarjajärjestelmästä F-liigan sivuilta.

Seuraavaksi käydään läpi koko kauden ennakkoasetelmat arvioidussa paremmuusjärjestyksessä joukkue kerrallaan.

1. Classic

Classic mursi TPS:n dynastian viime keväällä viemällä Suomen mestaruuden luvuin 4-2, ensimmäisen kultamitalinsa sitten kauden 2016-17. Jo useamman vuoden ajan Classic näytti päässeensä turkulaisia lähemmäs askel askeleelta, vihdoin ohittaen TPS:n kevään finaaleissa.

Yksi syy Classicin paremmuuteen finaalissa oli joukkueen syvyys. Se pystyi pyörittämään peliä kolmella ketjulla, kun TPS pelasi pääosin vain kahdella. Classic menetti kesän aikana paljon juuri syvyydestään, mutta absoluuttisia kärkinimiä he eivät menettäneet. Suurimmat menetykset ovat maajoukkueessa kesällä debytoinut Lotta Purhonen ja runkosarjan ajan ykkösmaalivahdin roolia kantanut Juulia Kataja.

Isoja hankintoja Classicilta ei nähty, vaan menetetyt pelaajat on korvattu T21-sarjan SM-kultaa suvereenisti voittaneen joukkueen pelaajilla. Seuran ulkopuolelta ainoana hankintana mukaan tulee Pirkkalan Pirkat F-liigaan torjunut Siiri Tulla, joka jakaa kakkosmaalivahdin vastuun U19-maajoukkuekollega Vilhelmina Niemelän kanssa.

Joukkueen kärkinimien jatkaessa on Classic ykkössuosikki myös tulevaan kauteen. Julia Saarinen oli liekeissä finaalien ajan, ja on ottanut isoa roolia myös maajoukkueessa. Natalia Pitkäkankaasta kuoriutui viime kauden aikana yksi sarjan parhaista puolustajista, Alma Laitilan säestäessä loistavana kakkosviuluna. Hyökkäyspäässä Suvi Hämäläinen otti seuraavan askeleen voittamalla niin runkosarjan kuin pudotuspelien pistepörssit. Hämäläistä tukevat kokeneet Elli Kylmäluoma ja Veera Vilenius, sekä nuoriso-osastosta kylmänviileitä otteita jo viime kaudella esittänyt Zara Gauffin-Kauste.

Päävalmentaja Juho Syvänen lähtee vasta toiseen kauteensa joukkueen peräsimessä. Hänen alaisuudessaan joukkue on keskittynyt paljon keskustan tiiviiseen puolustamiseen, joka aiheutti TPS:lle suuria ongelmia finaaleissa. Champions Cupissa joukkue antoi myös hyvän haasteen Pixbolle juuri keskustan puolustamisella, mutta se ei riittänyt ruotsalaisjoukkuetta vastaan. F-liigassa se tulee olemaan joukkueen tärkein ase kärkikamppailussa.

Päävalmentaja: Juho Syvänen
Seurattava pelaaja: Zara Gauffin-Kauste

2. TPS

Kolme perättäistä mestaruutta ei saanut viime keväänä jatkoa, kun TPS hävisi Classicille liigafinaalit kuudessa ottelussa. Nyt Turussa lähdetään hakemaan revanssia ja mestaristatusta takaisin.

Lähtijöistä merkittävin on Ruotsiin siirtynyt Meri-Helmi Höynälä. Höynälä oli useamman kauden ajan F-liigan parhaita hyökkääjiä, mutta viime kevään finaalissa hän oli pahasti pimennossa. Sen sijaan Veera Kuosmanen nousi juuri kauden ratkaisuhetkillä suureen rooliin, vaikka nuori porilaishyökkääjä pelasikin kaikessa hiljaisuudessa jo loistavan runkosarjan.

TPS:n suurin vahvuus löytyy puolustuspäästä, jossa nimilista on hurjaa luettavaa. Se pystyy rakentamaan kolme loistavaa pakkiparia, jotka olisivat lähes missä tahansa joukkueessa ehdoton kärkipari. Se onnistuu tässä, vaikka peluuttaisi viime kaudella puolustajana pelannutta kapteeni Jenna Saariota hyökkäyksessä.

Hyökkäyspäässä TPS vahvistui nuorilla pelaajilla, kun Jyväskylästä mukaan tuli kauan hehkutettu Janella Järvinen sekä ÅIF:stä Venla Nousiainen ja Aada Heikkinen. Heistä varsinkin Järvinen tulee olemaan suuressa roolissa jo tällä kaudella, sillä rightin hyökkääjänä hänellä on varma paikka TPS:n ylivoimasta.

TPS tulee jälleen olemaan Classicin ohella sarjan ehdottomat kaksi kärkijoukkuetta. Asetelma on sikäli vaihtunut päälaelleen, että nyt TPS vaikuttaa syvemmältä joukkueelta kuin tamperelaiset. Joukkueet ratkaisevat runkosarjan voiton keskinäisissä otteluissa, ja kevään finaalien tavoin suurin ero niissä löytyy tolppien välistä. Maria Viitala on hyvä liigaveskari, mutta kovassa paikassa ei riittävän hyvä.

Päävalmentaja: Aki Vilander
Seurattava pelaaja: Janella Järvinen

3. EräViikingit

EräViikingit palasi viime kaudella mitalikantaan ottamalla pronssia SB-Pron nenän edestä. Helsingissä lähdetään nyt uusimaan tuota mitalisijaa, sekä pyrkimään ajamaan kärkikaksikkoa kiinni.

Päävalmentajan pallille nousee Jukka Kouvalainen, joka tunnetaan parhaiten PSS:n huippuvuosien valmentajana. Hän toimi Kim Sällströmin apuvalmentajana viime kaudella, joten täysin nollista ei hänen tarvitse aloittaa. Kouvalaisen joukkueet ovat usein puolustuspäässä tiiviitä, ja sitä voi odottaa myös EräViikingeiltä ensi kaudella. Maalin suulla Elsi Kangasharju pelasi hyvän kauden, ja hän tulee ottamaan entistä isomman roolin Saskia Ormakin siirryttyä ÅIF:ään.

Tiivistä puolustusta tullaan tarvitsemaan, sillä hyökkäyspäässä joukkueella on edelleen tekemistä. Pitkät hyökkäykset takkusivat pahasti viime kaudella, ja suurimman tuhon joukkue teki vastahyökkäyksistä. Viime kaudella paluun kentille selkäleikkauksen jälkeen tehnyt Taru Nordman pääsee nyt kauteen ehjän kesän jälkeen kauteen, ja hänen panoksensa juuri pitkien hyökkäyksen pyörityksessä tulee olemaan erityisen tärkeää.

Leveyttä joukkueeseen tuo ÅIF:stä tullut nuori viisikko, joiden saapuminen pitkän lähtijälistan korvaajaksi on joukkeelle tärkeää. Maajoukkueessakin esiintynyttä puolustajaa Jasmiina Järvistä ei joukkue pysty täysin korvaamaan. EräViikingit lähtee siitä huolimatta kauteen syvällä kokoonpanolla ja loistavalla valmennuksella. Kärkikaksikon vauhtiin heillä ei riitä, mutta EräViikingit lähtee pronssikamppailuun pienenä ennakkosuosikkina.

Päävalmentaja: Jukka Kouvalainen
Seurattava pelaaja: Taru Nordman

4. SB-Pro

Viime kauden yllättävä SB-Pro lähtee kauteen täysin päinvastaisesta asemasta viime kauteen verrattuna. Tuolloin ajateltiin, että nyky-Pron aika olisi ohi, ja joukkue tippuisi pudotuspelirajan lähettyville. Joukkue osoitti kuitenkin, kuinka kokemus jyrää edelleen, nousten aina mitalipeleihin asti.

Peli-identiteetti ei ole muuttunut yhtään vuosien varrella. Nurmijärveläisjoukkue puolustaa tiiviisti ja iskee hyvin vastaan. Hietamäen kaksoset Mirja ja Laura osoittivat olevansa loistavia liigapelaajia 34-vuoden iässä. Puolustuspäässä nuori Annika Toivanen pelasi nousujohteisen kauden, ja on joukkueen tärkein pelaaja omassa päässä. Tshekkihyökkääjä Veronica Kopecka tuo tuttuun tapaan energiaa ja maalintekovoimaa hyökkäykseen.

Kesän siirrot tuovat joukkueeseen lähinnä syvyyttä, ja SB-Pro pystyykin rakentamaan kolme hyvää kentällistä. SB-Pro tyhjensi kesällä varsinkin ÅIF:ää, josta Nurmijärvelle siirtyi neljä pelaajaa, kärkenä ÅIF:n viime kauden paras pistenainen Emilia Kaartoaho.

Jenna Makkonen nousi kevään aikana yhdeksi sarjan parhaista maalivahdeista. Maajoukkueen portteja kolkutellut, mutta viime kaudella loukkaantumisista kärsinyt Emmi Pölönen palasi F-liigaan Ruotsista, jossa maalivahti pelasi kolmen kauden ajan. Makkonen ja Pölönen muodostavat yhden sarjan kovimmista ja tasaisimmista maalivahtikaksikoista.

Joukkue ei menettänyt merkittäviä pelaajia kesän aikana, ja vahvistui merkittävästi syvyydestä. Maalinsuulle on heittää illasta toiseen sarjan kärkiviisikkoon kuuluva maalivahti. Kokeneet runkopelaajat ovat näyttäneet, ettei heidän tason laskua kannata ennustaa ennen kuin se tapahtuu. SB-Pro tulee olemaan jälleen mitalipeleissä ja antaa EräViikingeille todellisen haasteen pronssimitalista.

Päävalmentaja: Tuomas Ollikainen
Seurattava pelaaja: Annika Toivanen

5. SSRA

6, 6, 6. Numerosarja ei tällä kertaa tarkoita paholaisen numeroa, vaan SSRA:n kolmen viime kauden runkosarjasijoituksia. Oululaisjoukkue on ollut yksi tasaisimpia suorittajia viime kausina, ja tulee olemaan samoilla sijoituksilla myös tällä kaudella.

SSRA ei taaskaan kokenut merkittäviä muutoksia kokoonpanoonsa. Kuusi lähtenyttä pelaajaa, kolme seuran ulkopuolelta saapunutta uutta kasvoa. Lähtijöistä pistepörssissä korkeimmalla oli Viivi Kettunen, joka oli joukkueensa 9. Tulijapuolella odotetuin kasvo on Divarin pistepörssin viime kaudella voittanut Josefiina Nissilä. Maalissa jatkaa Flavia Niemelä, joka on aliarvostettu liigaveskari. Kentällä joukkueen peli ei tule muuttumaan, ja vastahyökkäyksistä tuhoa tekevä joukkue tulee olemaan inhottava vastustaja.

Oululaisten kannalta kesän harmittavin asia löytyykin muista joukkueista. Welhojen tippuessa ja O2:n luopuessa sarjapaikasta SSRA:n lähin vieraspeli löytyy Tampereelta, noin 500 kilometrin päästä. Oulussa pitkiin matkoihin on kuitenkin totuttu, eikä tällä tule olemaan suurta haittaa joukkueelle. Isku on suurempi taloudellisesti, kun matkustuskilometrit kasvavat merkittävästi.

Muilta joukkueilta samoilla sijoilla löytyy paljon enemmän kysymysmerkkejä kuin SSRA:lta, jolta tietää hyvin, mitä saa. Se nostaa oululaiset sijan ylemmäs kuin kolmella viime kaudella, mutta siitä ylöspäin on paljon matkaa.

Päävalmentaja: Harri Naumanen
Seurattava pelaaja: Sanni Uimarihuhta

6. SaiPa

Kolmen pelaajan joukkue oli viime kaudella kahden pelaajan joukkue. Miisa Turunen ja Miia Maaranen eivät onnistuneet kantamaan joukkuetta viimeistä pudotuspelipaikkaa pidemmälle, kun nuori tähtilupaus Elsa Holopainen pelasi aiempaa heikomman kauden.

Lappeenrannassa kesä oli todella hiljainen, eikä joukkueeseen ole tehty suuria hankintoja. Tanja Parviainen tulee mukaan Kooveesta, Saana Kurvinen palaa Sveitsistä ja Liisa Laapio tekee paluun kentille kolmen välikauden jälkeen. Saksalainen Lena Best on iso menetys joukkueelle, jonka syvyys on ollut useamman vuoden ajan liian heikkoa.

Hyvää työtä päävalmentajana tehnyt Toni Soikkeli jättäytyi pois joukkueen peräsimestä heinäkuun alussa henkilökohtaisiin syihin vedoten. Joukkueesta vastuun nappasi apuvalmentaja Laura Kokko, joka oli pelaajana voittamassa kultaa uransa viimeisellä kaudella 2015-16. Kokko on ollut valmennustiimissä useamman kauden ajan, joten joukkue on hänelle tuttu, mutta askel pääkäskijän tontille on suuri.

Maaranen tulee kauteen edelleen sarjan kärkivahtina, ja vapaan kesän viettänyt Miisa Turunen tulee olemaan terveenä ollessaan jälleen yksi sarjan tehokkaimpia hyökkääjiä. Pallo keskelle-podcast kertoi kuitenkin tiistaina, että Turunen olisi loukannut polvensa Virossa pelatuissa harjoitusotteluissa. Turunen oli sivussa myös viime kauden alkupuolella, eikä joukkueen hyökkäyspeli kestänyt hänen poissaoloaan yhtään. Suuri rooli tulee olemaan Elsa Holopaisen vireellä, varsinkin jos Turunen on pitkään sivussa – jos 18-vuotias hyökkääjä pääsee samaan vireeseen kuin toissa kaudella, paranee SaiPan mahdollisuudet merkittävästi. Syvyydestä apuja ei ole odotettavissa.

Päävalmentaja: Laura Kokko
Seurattava pelaaja: Elsa Holopainen

7. FBC Loisto

Turussa astutaan kohti uutta aikakautta, kun viime kaudella puolivälierissä tiukan 3-2-tappion pronssimitalisti EräViikingeille kärsinyt joukkue saa valmentajakseen ruotsalaisen Fredrik Olssonin.

Olsson tunnetaan Ruotsissa paremmin nuorten pelaajien kehittäjänä kuin taktisena valmentajana. Juuri sitä Loistossa tarvitaan tällä kaudella. Lähtijälista on hurja. 11 lähtijän joukossa on muun muassa Ruotsiin siirtyneet Ulla Valtola ja Tuulia Lahti, sekä paikallisvastustajaan TPS:aan siirtynyt Noora Isomäki. Maajoukkuetason puolustajia kuten Valtolaa ja Isomäkeä on mahdoton korvata.

Loisto onnistui naaraamaan muutaman hyvän vahvistuksen seuran ulkopuolelta, kärkenä siskonsa tilalle tullut Neea Isomäki, sekä Tshekistä Suomen kentille palaava Jenna Kangas. Mielenkiintoinen hankinta on Kankaan joukkuekaverina Tshekissä pelannut maalivahti Viktorie Karasova. Heidän lisäkseen Loisto tuo mukaan paljon pelaajia junioreista. Seuran juniorityö on loistavaa, mutta hyppy liigaan on suuri.

Varsinkin hyökkäyspäässä Loistolla on silti Laura Pakarisen ja Eeva-Maria Heinisen kaltaisia huippuhyökkääjiä. 17-vuotias Leea Kaisti pelasi jo viime kaudella piste per peli tahtia, ja häneltä voi odottaa läpimurtokautta. Joukkueessa on tarpeeksi laatua pysymään pudotuspelipaikassa kahden nousijan tullessa ja muiden joukkueiden heikennyttyä, mutta kausi on selkeästi uuden projektin alku.

Päävalmentaja: Fredrik Olsson
Seurattava pelaaja: Leea Kaisti

8. Koovee

Viime kaudella Kooveen vire oli vuoristorataa, ja se riitti runkosarjassa seitsemänteen sijaan. Samoista sijoista Tampereen kakkosjoukkue tulee taistelemaan myös tällä kaudella.

Penkin takana Katja Tyyskänen ottaa vastuun Pekka Niemiseltä. Huomioitavaa on, että Tyyskänen on ollut mukana Niemisen valmennustiimissä, joka jatkaa joukkueen maalivahtivalmentajana. Mitään suuria muutoksia pelitavallisesti ei ole odotettavissa.

Koovee sai O2:sta pari hyvää liigapelaajaa Taimi Mikkolassa ja Noora Lapinkoskessa. Lisäksi Classicin junioreista tuli T21-sarjan pistepörssin viides Ainomaija Murtonen. Koovee kuitenkin kärsi siirtomarkkinoilla Pirkkalan Pirkkain liiganoususta, joka sai naarattua selvästi enemmän ylivoimaisesti SM-kultaa voittaneita Classicin T21-junioreita. Koovee menetti muutaman oman pelaajansa Pirkkalaan, ja kovimpana kesän menetyksenä Anna Marttala palaa TPS:aan. Koovee sai kuitenkin pidettyä tärkeimmät pelaajansa joukkueessa.

Tamperelaisjoukkue ei ole merkittävästi vahventunut, mutta ei myöskään heikentynyt. Joukkue on tasapaksu ilman suuria vahvuuksia tai heikkouksia. Potentiaalia on hieman korkeamalle, mutta se riippuu muiden joukkueiden tuloskunnosta.

Päävalmentaja: Katja Tyyskänen
Seurattava pelaaja: Henriikka Järvi

9. Pirkat

Sarjanousijoista toinen, joka otti liigapaikkansa jo kevään karsinnoissa ainoana joukkueena vanhan karsintasysteemin aikana miesten- tai naisten F-liigassa. Divarin runkosarjan kakkonen pudotti Welhot suoraan kolmessa ottelussa, ja oli myös silmätestin mukaan kuopiolaisia vahvempi joukkue. Joukkue oli piristävä näky karsinnoissa yhteisillä tuuletuksillaan

Joukkue on saanut kesän aikana mukaansa paljon F-liigakokemusta varsinkin Kooveesta, ja yhteensä seitsemän pelaajaa liittyy joukkueeseen Classicin T21-joukkueesta, joka voitti ylivoimaisesti ikäluokan SM-kultaa. Classicista tulleet pelaajat tuovat ennen kaikkea tärkeää leveyttä joukkueeseen. Pirkkain pelaajisto omaa hyvän yhdistelmän kokemusta ja nuorta taitoa. Kovaa tulosta voi odottaa erityisesti Pinja Ryömältä ja U19-maajoukkueen Oona Hirsimäeltä.

Suurimmat kysymysmerkit löytyvät tolppien välistä. U19-maajoukkueen maalivahti Siiri Tulla oli Divarin paras maalivahti viime kaudella, ja tärkeässä osassa Welhojen päihittämisessä karsinnoissa. Tulla siirtyi kesällä Classiciin, ja hänen kanssaan maalivahtikolmikon muodostaneet Viivi Siewert ja Sara Aaltonen lähtivät myös. Kolmikko meni uusiksi, kun Classicin junioreista maalille saapui maajoukkuetiellä esiintynyt Tiia Liuski, FBC Turun junioreista siirtyvä Sanni Kivikoski ja Kooveesta palaava, kokenut Piia Vilonen.

Pirkat on päässyt valmistautumaan F-liigaan jo keväästä lähtien, ja joukkue on vahvistunut viime kaudesta. Maalivahtipeli on pieni kysymysmerkki, mutta kenttäpelaajistossa on tarpeeksi laatua ja leveyttä, että joukkue pitää liigapaikkansa kirkkaasti. Viimeisestä pudotuspelipaikasta haastaminen ei ole täysi mahdottomuus.

Päävalmentaja: Jorma Vilonen
Seurattava pelaaja: Pinja Ryömä

10. ÅIF

Kesän suurin häviäjä. Sipoossa nähtiin totaalinen tyhjentyminen, kun 16 pelaajaa lähti ympäri Uudenmaan muita liigaorganisaatioita. Joukkue, joka oli viime kaudella runkosarjan 9. selkeällä erolla kumpaankin suuntaan, tulee tällä kaudella taistelemaan putoamista vastaan.

Huolta aiheuttaa joukkueen kapea rinki. F-liigan verkkosivuilla joukkueen kokoonpanoon on merkitty 15 kenttäpelaajaa, josta moni on mukana juniorisopimuksella. Noin ohealla rungolla varustettu joukkue ei kestä yhtään loukkaantumista tai isompaa poissaolosumaa.

Tulijoissa on kokeneita pelaajia, kuten Emma Itänen ja Kia Lehmusvuori, joiden parhaat pelipäivät on nähty. He voivat auttaa nuorta joukkuetta mentaalipuolella ja olla hyväksi heidän kehitykselle, mutta pelillisiä johtajia heistä ei kannata odottaa.

Virolaisvahti Saskia Ormak pelasi viime kaudella läpimurtokauden EräViikinkien maalivahtikaksikossa. Nyt hän lähtee kauteen selkeänä ykkösenä joukkueessa, joka tarvitsee kipeästi jotain, mihin nojautua. Miesten Divarista Tiikereiden penkiltä naisten F-liigaan päävalmentajaksi siirtynyt Tommy Helenius tulee tarvitsemaan Ormakilta huippukautta, jotta joukkue pystyy välttämään liigakarsinnat.

Päävalmentaja: Tommy Helenius
Seurattava pelaaja: Saskia Ormak

11. Northern Stars

Northern Stars sai yllättävän kutsun F-liigaan vain kuukausi ennen kauden alkua, kun O2 luopui sarjapaikastaan. Espoolaisjoukkue oli valmistautunut kauteen Divarissa, mutta haaste kovenee huomattavasti.

Joukkue ei nähnyt suuria muutoksia kesän aikana. Merkittäviä lähtijöitä ei ollut, ja se sai neljä pelaajaa F-liigasta joukkueeseensa. Tämän nelikon suurin apu tuleekin juuri kokemuksensa muodossa, vaikka joukossa on liigan häntäpäähän laadukkaita pelaajia. Eveliina Hana teki toissakaudella 15 maalia EräViikinkien paidassa, ja Northern Stars tulee tarvitsemaan hänen maalintekotaitoaan.

Northern Stars oli viime kaudella Divarissa tehojen osalta kaksikon Taia Lehikoinen-Jenna Jolkkonen varassa. Heidän tarvitsee olla tehokkaita myös liigassa, jos Northern Stars haluaa pitää sarjapaikkansa. Maalissa 18-vuotias sveitsiläisvahti Jana Pleisch torjui laukauksia kovalla prosentilla Divarissa, ja torjuntoja tarvitaan myös liigassa.

Joukkue on nuori, mutta harjoituskauden voitot lupaavat hyvää kaudelle. Helppoa kautta ei ole odotettavissa, mutta sarjapaikan säilyttäminen on täysin realistista.

Päävalmentaja: Marko Vaittinen
Seurattava pelaaja: Jenna Jolkkonen

12. PSS

Viime kaudeksi merkittävästi heikentynyt PSS oli pitkään sarjajumbona. Talvella kokeneen viisikon paluu pelasti seuran karsinnoilta, mutta vaikeudet tulevat jatkumaan myös tällä kaudella.

PSS koki valtavan menetyksen kesällä, kun pitkäaikainen maalivahti Arla Salo lopetti pelaajauransa. Salo oli joukkueen valopilkku viime kaudella, eikä ilman hänen torjuntojaan joukkue olisi voinut selvitä kymmenenneksi. Kakkosmaalivahtina ollut Emmi Hokkinen joutuu nyt isoon rooliin. Vaikka Hokkinen onkin kohtalainen liigaveskari, ei hän ole Salon tasoinen pysäyttäjä.

Harjoituskausi ei ole lupaillut yhtään parempaa. Pikahälytyksen F-liigaan saanut Northern Stars vei porvoolaiset selvin lukemin. Divarijoukkue FB Factoria vastaan joukkue pelasi tasapelin, ja ainoat voitot tulivat Viron maajoukkuetta vastaan. Vaikka harjoitusottelut ovat vain niitä, eivät ne lupaa hyvää porvoolaisten kautta ajatellen.

Joukkueessa nähtiin kesällä myös valmennusvastuun vaihto, kun viime kauden joukkueen peräsimessä olleen Katja Ulmasen korvaavat Christian Bremer ja Jouni Kivinen. Nähtäväksi jää, saavatko he luotua toivoa porvoolaisten otteisiin.

Päävalmentaja: Christian Bremer
Seurattava pelaaja: Emmi Hokkinen