TPS avasi tiistaina pistetilinsä tämän kauden miesten F-liigassa, kun se kaatoi sarjanousija Hawksin jatkoajalla maalein 5-4.
Ottelussa TPS aloitti nihkeästi ja Hawks loi varsinkin alkuun paljon maalipaikkoja. TPS kuitenkin vei varsinkin avauserän toisen kympin, vaikkei maalinteossa onnistunut. Toisessa erässä TPS meni ensin johtoon, mutta Hawksin kaksi maalia erän lopulla varmisti helsinkiläisten johdon päätöserään.
Kolmannen erän alussa TPS osui nopeasti kolme kertaa ja oli tukevassa kahden maalin johdossa, jonka Hawks kuitenkin kiri vielä viimeisellä kympillä tasoihin. Jatkoajalla Veikko Paajanen viimeisteli TPS:n voittomaalin ajassa 62.53 ottelun hahmon Eero Jalon (2+2) syötöstä. Varsinkin TPS:n ykköskenttä oli ottelussa oivassa vireessä, mutta Hawks antoi turkulaisille kovan vastuksen ottelussa. Pisteet jaettiin lopulta siten, että TPS sai kaksi pistettä ja Hawks yhden.
Voittomaalista riittää kuitenkin keskusteltavaa, sillä jälkikäteen hidastuskuvissa näytti siltä, että Paajanen oli voittomaalin tehdessään maalivahdin alueella, ja jos näin kiistatta oli, maali olisi pitänyt hylätä. Maali tarkistettiin videolta, sillä Hawks oli haastanut sen. Hawks kuitenkin haastoi tilanteessa korkean mailan, mitä tilanteessa ei ollut.
Sääntöjen mukaan tuomarit tarkistavat tilanteessa yksilöidyn rikkeen, joten maali jäi voimaan. Hawks-leiristä vahvistettiin, että haasto koski nimenomaan korkeaa mailaa. Nopeassa tilanteessa varsinkin maalivahdin alueella seisominen oli vaikeaa havaita lähetyskuvasta ja toisekseen ei ole täysin varmaa olisiko maalia hylätty siitäkään syystä. Maalin ja sen haaston nosti esille myös salibandyasiantuntija Toni Lötjönen sosiaalisessa mediassa.
Hawks on aloittanut kautensa liigassa loistavasti. Sarjanousija otti FBC Turulta kolme pistettä ja nyt pistesaldo on jo neljä kahden ottelun jälkeen. Uudistunut TPS sai pelistä kauden ensimmäisen voiton ja kauden ensimmäiset pisteet.
Voittomaali: