Naskali ainakin siirtyi KRP:hen.Onko mielenkiintoista tietoa A-poikien siirtokuvioista/huhuista?
Ja huhujen mukaan M-Team:stä olisi siirtymässä poikia muihin seuroihin pääkaupunki seudulla.Naskali ainakin siirtyi KRP:hen.
Tiikereistä myös muitakin vissiin suuntaamassa Inkkari-leiriin?
Ketkäköhän on kyseessä?Tiikereistä myös muitakin vissiin suuntaamassa Inkkari-leiriin?
Hanhisalo ainakinKetkäköhän on kyseessä?
Tästähän tehdään ilmeisesti ihan vuotuinen perinne, ensin Eetu Manninen ja nyt sitten Hanhisalo. Veikkauksia kuka 2021-22 on sekä Indiansin että Oilersin A-juniori?Hanhisalo ainakin
En tiedä kuinka hyvin tuo on päivitetty, mutta esim U16 maajoukkueesakin esiintynyt Lassi Viitanen näyttää puuttuvan tuolta listalta. En sitten osaa sanoa onko siirtymässä jonnekin muualle vai onko lista vielä keskeneräinen. Osui vaan silmään.
Melko valmista on, listalla yli 40 pelaajaa.En tiedä kuinka hyvin tuo on päivitetty, mutta esim U16 maajoukkueesakin esiintynyt Lassi Viitanen näyttää puuttuvan tuolta listalta. En sitten osaa sanoa onko siirtymässä jonnekin muualle vai onko lista vielä keskeneräinen. Osui vaan silmään.
Minullekin on monta kertaa kerrottu ja kehuttu tätä systeemiä, mutta jotenkin ei vain ole mennyt jakeluun, että mikä tässä on se käänteentekevä muutos ja etu.Mielenkiintoinen yksityiskohta koskien Oilers NGAB:n kokoonpanoa on se, että tuosta reilun 40 pelaajan listasta saisi hyvinkin selkeät erilliset A:n ja B:n joukkueet.
Siellä on toista kentällistä pelaajia, jotka ovat tehneet liigasopimuksen. He eivät ole välttämättä automaattisesti aina ASM-käytössä, joten pakka menee heti sekaisin.Mielenkiintoinen yksityiskohta koskien Oilers NGAB:n kokoonpanoa on se, että tuosta reilun 40 pelaajan listasta saisi hyvinkin selkeät erilliset A:n ja B:n joukkueet.
Siis mikä tässä on se valtava ero siihen, että A ja B olisi erikseen?Siellä on toista kentällistä pelaajia, jotka ovat tehneet liigasopimuksen. He eivät ole välttämättä automaattisesti aina ASM-käytössä, joten pakka menee heti sekaisin.
Tässä on toisaalta akatemiamallin erinomaisuus eli pelaajien liikkuvuus tarpeen tai taitotason mukaisesti.
Valmentajat osaavat varmasti kommentoida kattavammin, mutta luulisi yhden akatemiajoukkueen hallinnoinnin olevan helpompaa kuin kahden erillisen joukkueen ja valmennusryhmän. Ja tämä siis siltä kannalta, että koostat harjoitukset ja peliryhmät joka kerta käytettävissä olevien pelaajien varaan.Siis mikä tässä on se valtava ero siihen, että A ja B olisi erikseen?
Tällä varmistetaan että harjoituksissa on riittävä määrä pelaajia. Nuorempien kehitys taattu kun pitää suorittaa osaamisen ylärajoilla vanhempia vastaan. Parhaat harjoittelee liigassa joten älyttömiä tasoeroja tuskin syntyy.Siis mikä tässä on se valtava ero siihen, että A ja B olisi erikseen?