Pääkallo.fi

Miesten 2-Divisioona Kaakkois Suomi

Viestejä
64
Voima odotetusti jatkoon 2-0. Nousukarsinnassa vastaan tulee Tiikerit II.

Pelicans - Top Team voitot 1-1. Keskiviikkona ratkeaa, näinköhän tuosta tulisi livelähetys jostakin. Pelicans ensimmäisessä ottelussa täydellinen ylikävely, mutta tänään pelin kuva täysin eri. Tulee vaan mieleen onko noin vahvasti joukkue riippuvainen Utriaisesta?
 
Viestejä
51
Voima odotetusti jatkoon 2-0. Nousukarsinnassa vastaan tulee Tiikerit II.

Pelicans - Top Team voitot 1-1. Keskiviikkona ratkeaa, näinköhän tuosta tulisi livelähetys jostakin. Pelicans ensimmäisessä ottelussa täydellinen ylikävely, mutta tänään pelin kuva täysin eri. Tulee vaan mieleen onko noin vahvasti joukkue riippuvainen Utriaisesta?
MItä tapahtui. Ensin ylivoimainen voitto ja heti perään liki samoilla numeroilla käkättimeen.

Sano nyt sit tästä, että kumpi joukkue on vahvempi nousijaehdokas seuraavassa vaiheessa.
 
Viestejä
64
Mitä sanotte nouseeko voima tai/ja pelsut suomisarjaan ensikaudeksi?
Voima - Tiikerit II ottelupari todella ympäripyöreä, mutta Voima hävinnyt koko kaudella vain yhden pelin niin tuskin häviää nyt kahta.

Pelsut - Ryhti ennakkoon Ryhti on kovempi mutta jos Pelsut saa kaikki pelille ja Utriainen on pelipäällä niin Pelsut nousee.

Hieman vaikea ennakoida kun joutunut kaivelemaan pelien tallenteita ja tilastoja että saanut käsityksen muiden lohkojen joukkueista.
 
Viestejä
51
Voima - Tiikerit II ottelupari todella ympäripyöreä, mutta Voima hävinnyt koko kaudella vain yhden pelin niin tuskin häviää nyt kahta.

Pelsut - Ryhti ennakkoon Ryhti on kovempi mutta jos Pelsut saa kaikki pelille ja Utriainen on pelipäällä niin Pelsut nousee.

Hieman vaikea ennakoida kun joutunut kaivelemaan pelien tallenteita ja tilastoja että saanut käsityksen muiden lohkojen joukkueista.
MIten Ryhdin olisi mahdollista karsia Suomisarjaan jos häviää omat pleijarinsa 0-2? Mielestäni kuitenkin Ruoska vastassa ainakin pelicansin instagramin mukaan.


1650435087457.png
 
Viestejä
5
Saadaankin ilmeisesti ensi kaudeksi taas useampi uusi joukkue sarjaan mukaan. Missäs järjestyksessä sarjapaikkoja jaetaan? Esim tarjotaanko bb:lle sarjapaikkaa ennen 3div toiseksi sijoittunutta?
 
Viestejä
51
Saadaankin ilmeisesti ensi kaudeksi taas useampi uusi joukkue sarjaan mukaan. Missäs järjestyksessä sarjapaikkoja jaetaan? Esim tarjotaanko bb:lle sarjapaikkaa ennen 3div toiseksi sijoittunutta?
En jaksa uskoa, että BB lähtee enää sarjaan vaikka heille sitä tarjottaisiinkin. Toki tilannetta voi auttaa se, että seudulta nousi taas joukkue ( Pelicans SB) suomisarjaan joten 2.div pelaajia olisi vailla seuraa koska on sanomattakin selvää, että uudistuksia Pelicansin joukkueeseen tulee joka tapauksessa eivätkä kaikki halukkaat mahdu rinkiin mukaan.

Ja onnittelut vielä Pelicans & Voima sarjanoususta!
 
Viestejä
88
Ennakon jälkiperkuu sijoitusten ratkettua:

* Voima, Pelicans ja TopTeam odotetusti 4 kärjessä.
* Jopa sarjavoittajaksi ( Heinolan halleilla) uumoiltu BB-88 valitettavasti hieman niiasi tällä kaudella ja seuraavan kerran harjoituksia jatketaan 3.divarissa - jos jatketaan.
* Löysätempo otti tärkeitä pisteitä Top 4:ltä että sarjan alapäähän sijoittuneilta joukkueilta. Positiivinen yllätys.

Kun kabinettiruljanssit selviää ja seuraavan kauden joukkueet ovat tiedossa palaan tarkempien anallyysien kera jälleen vahvempana kuin koskaan ennen.


JoukkueOVJVJHHTMPMMEP
1.Voima1816110140-736751
2.Pelicans SB1816002205-8012548
3.Top Team1811205204-1139137
4.SBS Hamina1810008159-1392030
5.Löysätempo189009145-154-927
6.TT Stars1880010108-135-2724
7.Klubi1850013113-170-5715
8.SaiPa akatemia1841112113-195-8215
9.SB Heinola akatemia1840014115-169-5412
10.BB-881830213116-190-7411

Hatsinan hypättyä suomisarjaan ja TT-Starsin tuodessa leveyttä kaikkien aikojen kovimman 2.divisioonadivarin lohkoon pitänee hieman päivittää ensikauden lopullisia sijoituksia (veikkaus).


1. Pelicans
2. Voima
3. BB-88
4. Top Team
_____________
5. SBS Hamina
6. SB Heinola Akatemia
7.Klubi
_____________
8-10. Saipa Akatemia -Löysätempo -TT-Stars
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös