Pääkallo.fi

Naisten 1. divisioona kaudella 2021-22

Viestejä
181
Jos seurojen välillä ei ole farmisopimusta, voiko junnuikäinen pelata sekä divaria että liigaa?
Ei voi, mikäli kyseessä on kahden eri seuran joukkueet. Rinnakkaisedustus on mahdollista solmia tuollaisessa tilanteessa, mutta tällöin se evää mahdollisuuden pelata toisessa joukkueessa.

SSBL Kilpailusäännöt
48 § 2001–2007 syntyneidenjunioripelaajien edustusoikeus


Rinnakkaisedustusoikeuden voi saada:
1. Juniori-ikäinen pelaaja edustamaan toisen seuran aikuisjoukkuetta, joka on eri sarjatasolla, kuin oman seuran aikuisjoukkue. Rinnakkaisedustusoikeuden ollessa voimassa, pelaaja voi edustaa vain sitä aikuisten joukkuetta, johon rinnakkaisedustus on myönnetty.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös