
Happee ja Koovee mittasivat toisiaan Salibandyliigan ottelussa perjantai-iltana. Happee ei jättänyt Tamperelaisille saumoja, vaan kotijoukkue vei kahden pisteen potin voittolukemin 8-1.
Alkakaudesta selkävaivoista kärsineelle Peter Kotilaiselle kauden aloitus on ollut hankala. Viime MM-kisoissa hurmannut Kotilainen iski kauden ensimmäiset pisteensä osuessaan kahdesti vieraiden verkkoon. Harvoin tehopisteillä mässäilevä Kaapo Savinainen oli kotijoukkueen tehopelaaja pistein 2+1. Kyseessä olivat Savinaisen toistaiseksi ainoat pisteet tällä kaudella.
Myöskin loukkaantumisesta kärsinyt Pauno Kajoksinen oli kovassa iskussa. Kajoksinen tarjoili kolme maalisyöttöä ja varsinkin Juuso Heikkisen maalin esityö oli komeaa katseltavaa. Koosteen perusteella Kajoksisen ja Kotilaisen yhteispeli oli kiitettävällä tasolla ja lisäosumiakin olisi voinut syntyä.
Happee nousi voiton myötä Salibandyliigan kolmoseksi. Koovee jatkaa sijalla 11.