Divarit

O2 ei anna koronan masentaa – haastaa ihmisiä liikkumaan ja levittämään ilosanomaa somessa

19.03.
2020
Divarit

O2-Jyväskylä haastaa ihmisiä liikkumaan. Kuva: Esa Jokinen

O2-Jyväskylä ei anna koronaviruksen aiheuttamien haasteiden masentaan, vaan seura on kannustanut ihmisiä liikuntaan hankalemmissakin olosuhteissa.

O2 julkaisi neljän viikon harjoitteluohjeet ja kannustaa seuran jäseniä sekä muita ihmisiä liikkumaan. O2 haastaa eritoten jäseniään (joita on 1200) jakamaan suorituksiaan sosiaalisen median kanavissa. Viikon paras suoriutuja palkitaan.

Ensimmäisen viikon fokuksena on peruskunto ja keskivartalon toimivuus. Oikeaoppiset liikkeet voit katsoa ohesta O2:n miesten pääluotsin Joonas Kaasalaisen esittelemänä. Ohjeiden antajana toimii seuran valmennuspäällikkö Tuomas Pulkkinen

Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen