Viikon ohjelma

Viime kevään finalistit kohtaavat studiopelissä – katso viikon salibandykalenteri

04.10.
2022
Viikon ohjelma

Classic ja KrP kohtaavat huippuottelussa keskiviikkona. Kuva: Esa Takalo

Viikolla 40 (3.-9.10.) pelataan keskiviikosta sunnuntaihin useampi pääsarjaottelu.

Viikon kiintoisin kohtaaminen nähdään heti keskiviikkona, kun Classic isännöi Bläk Boksissa Nokian KrP:ta. Classic on sarjataulukon kakkosena, kun KrP on kolmantena ennen keskiviikon peliä.

Joukkueet kohtasivat viime keväänä finaalisarjassa, jonka Classic vei voitoin 4-2. Kyseinen ottelu on myös viikon Ruudun studio-ottelu.

Miesten liiga

Keskiviikko 5.10.
18:30 Ideapark Bläk Boks Classic – Nokian KrP Ruudun studio-ottelu
18:30 Tapiolan UH Oilers – EräViikingit

Perjantai 7.10.
18:30 Kupittaan ph FBC Turku – LASB
18:30 Otahalli Indians – Classic

Lauantai 8.10.
14:30 Kupittaan ph TPS – Jymy
17:00 Tapiolan UH Oilers – SPV
18:00 Otahalli Indians – OLS
18:30 Jyväskylän monitoimitalo Happee – EräViikingit

Sunnuntai 9.10.
15:00 Kupittaan ph TPS – SPV
16:00 Raholan lk Nokian KrP – OLS
17:00 Tapiolan UH Oilers – Jymy
18:30 Kupittaan ph FBC Turku – Happee

Ruutu lähettää miesten liigaottelut.

Naisten liiga

NLA

Keskiviikko 5.10.
18:30 Mosahalli EräViikingit – FBC Loisto

Torstai 6.10.
18:30 Ideapark Bläk Boks Classic – TPS

Perjantai 7.10.
18:30 Porvoo SBH PSS – EräViikingit

Lauantai 8.10.
15:00 Kastelli SSRA – Koovee
17:00 Arkadia Halli SB-Pro – FBC Loisto

NLB

Lauantai 8.10.
14:00 Pirkkalan vapaa-aikakeskus Pirkat – O2-Jyväskylä
15:00 Tähtihalli Uusikaarlepyy Blue Fox – Welhot
15:00 Sipoo Areena ÅIF – Helsinki United

Ruutu lähettää naisten liigaottelut.

Miesten Divari

Keskiviikko 5.10.
18:30 Trio Sport Center Tiikerit – Steelers

Lauantai 8.10.
14:00 Itätuuli Areena Karhut – LNM
15:15 Palokan koulukeskus O2-Jyväskylä – Josba
15:30 Spiral-halli Koovee – M-Team
17:00 Iittala-halli Steelers – Rangers
18:30 AC Myllypuro Hawks – SalBa
18:30 Sipoo Areena ÅIF – Tiikerit
19:00 Lappeenrannan UT SaiPa – Happee Steamers

Sunnuntai 9.10.
17:00 Joensuu Areena Josba – Happee Steamers
17:00 Jokirinteen LH Rangers – Koovee
17:00 Rauman Kauppaoppilaitos SalBa – LNM
18:00 AC Ruskeasuo M-Team – O2-Jyväskylä

SalibandyTV näyttää Divarin ottelut

Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen