Maajoukkuepakki siirtymässä ruotsalaisseuraan – ”Hänellä on hyvä ymmärrys pelistä”

Jasmiina Järvinen on siirtymässä Ruotsiin. Kuva: Jarmo Koskela/F-liiga

Puolustaja Jasmiina Järvinen on siirtymässä Ruotsin liigan Warbergiin, kertoo ruotsalaislehti Hallands Nyheter.

Järvinen (s. 2001) edustaa tällä hetkellä EräViikinkejä, jossa hän on pelannut viimeiset kaksi kautta. Vuosina 2015-2020 puolustaja edusti Crackersia ja PSS:aa ennen kolmen vuoden Sveitsin reissua. PSS:n paidassa Järvinen saavutti SM-hopean ja SM-pronssin. Liigapelejä on takana 136 (21+22).

Warbergin päävalmentaja Jonas Gustafsson kehui Järvisen ominaisuuksia lehdelle.

– Hän on puolustaja, jolla on vahvuuksia niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä. Hänellä on hyvä ymmärrys pelistä ja hän on hyvä kaksinkamppailuissa. Hän juoksee paljon ja pyrkii käyttämään sitä vahvuutena.

Järvinen on noussut viime vuosina myös Suomen maajoukkueeseen ja edusti Suomea MM-karsinnoissa juuri viime viikolla. Kaikkiaan maajoukkuepelejä on kertynyt kahdeksan (5+6). Warbergia edustaa tällä hetkellä myös maajoukkuepelaaja Sofia Mittentag.