Viivojen ympärillä käydään ihan mielenkiintoista kamppailua, joten heitetään tähän omakin ennuste runkosarjan kahdeksasta parhaasta. Se perustuu joukkueiden jäljellä oleviin peleihin ja niiden vertailuun keskenään.
1) TPS 2) Classic 3) SB-Pro 4) Loisto 5) ErVi 6) -7) SaiPa ja SSRA, järjestys voi olla myös toisinpäin 8) KooVee. ÅIF siis sijalle 9.
Vaikka KooVeella on enää neljä peliä jäljellä, joissa se kohtaa kolme vaikeaa palaa eli ErVin, TPS:n ja Classicin ÅIF:n lisäksi, uskon, että KooVeen nykyisellä 28 pisteellä muodostuu sittenkin riittävä kaula nyt 22 pisteessä olevaan ÅIF:ään. Lisäksi KooVee on kerännyt tällä hetkellä 9 kolmen pisteen voittoa ÅIF:n kuutta vastaan. Tasapisteissä katsotaan ensisijaisesti kolmen pisteen voittojen määrää.
ÅIF:n pitäisi venyä. Sen tulisi voittaa varsinaisella peliajalla PSS ja KooVee (tämä kaikki on toki mahdollista) ja lisäksi ottaa ainakin piste kolmikolta Pro, SSRA tai SaiPa edellyttäen, että KooVee ei ota pistettäkään ErViltä, TPS:ltä tai Classicilta.
Joka tapauksessa mielenkiintoista.
SSRA kohtaa ÅIF:n, TPS:n, Loiston ja Welhot. Joukkueella on 29 pistettä, joten sijoille 6-7 mennään. SaiPa on 26 pisteessä, mutta kohtaa Classicin jälkeen (vieraissa) niin ikään vieraissa PSS:n ja Welhot, sitten kotona Loiston ja viimeiseksi vieraissa ÅIF:n. Sijoille 6-7, en usko, että ihan riittää viidenneksi, koska sinne on nytkin matkaa 7 pistettä.
Pro otti taannoin tärkeän voiton ErVistä ja loppuohjelman perusteella säilyttää kolmannen sijan. Neloseksi sijoittuu lopulta Loisto, joka on nyt tasapisteissä (33) ErVin kanssa. ErVi saa vastaansa vielä TPS:n ja Classicin eikä Loisto kohtaa näistä enää kumpaakaan, mutta olisipa herkullista, jos pudotuspelien kotietu eli sijaluku neljä ratkeaisi lopulta sittenkin vasta viimeisellä kierroksella ErVin kohdatessa Loiston Turussa. ErVin muut vastustajat ovat KooVee ja PSS.