Silvonen palaa Sveitsiin – ”Päätökseni ei ollut helppo”

Jesper Silvonen siirtyy Sveitsiin. Kuva: Juha Hautakangas/F-liiga

Laitahyökkääjä Jesper Silvonen, 23, pelaa ensi kaudella Sveitsin liigan UHC Wasan riveissä.

Silvonen on pelannut liigaurallaan 108 peliä Oilersissa (33+17). Tämä kausi on ollut pisteiden ja pelillisen roolin valossa toistaiseksi vahvin, kun Silvonen on tehnyt 25 otteluun pisteet 13+5. Silvonen oli viime kaudella voittamassa SM-kultaa Oilersin kanssa ja on saavuttanut seuran kanssa myös SM-pronssin ja SM-hopean.

UHC Wasa ei ole Silvoselle tuntematon seura, sillä hän pelasi siellä kaudella 2022-23. Tuolloin Silvonen iski 47 pistettä 32 otteluun.

– Minulla on pelkkiä hyviä muistoja ajastani St. Gallenissa ja olen innoissani paluusta. Päätökseni ei ollut helppo, mutta kun mietin aikaani Sveitsissä tiesin, että minun on palattava tänne. Haluan auttaa tekemään Wasasta taas pudotuspelijoukkueen ja taistella voitoista, Silvonen kommentoi seuran tiedotteessa.

Silvonen on jo kolmas varmuudella Oilersin jättävä laituri. Lisää huhuista ja siirroista Huhumaassa.