- Viestejä
- 8,949
Pitihän se tulla Myllypuroon katsomaan. LASBilla hyvä alku, henkisesti tärkeä onnistuminen heti alkuun.
Joo, 2. ketju ihan yössä.Mennä vähe vituiksi Hawks-peli
Riippuu miten tärkeyttä mitataan.Koti 2, vieras 16. LASB siis 0 - 4. johtoon. Yleisömäärä vähän pettymys. Sanokaapa tarkemmin seuranneet, että onko tämä Hawksin historian tärkein kotipeli ja jos ei, niin mikä menee edelle?
Eikun 2-16 siis. 3+9+4 vieraille maaleja.
Putoamiskarsinta joo.Riippuu miten tärkeyttä mitataan.
Kenties divarin putoamissarja SB Vantaata vastaan tai FLiigakarsinnat ErViä vastaan voisivat olla yhtä tärkeitä ellei tärkeämpiäkin.
Niin, kuten sanoin; riippuu miten tärkeyttä mitataan? Luulen, että siinä hetkessä Hawks organisaatiolle oli(-si) ollut tärkeämpää ottaa Helsingin herruus haltuun ErViltä kuin FLiiga-paikka, nyt tilanne lienee toinen.Putoamiskarsinta joo.
Eikö tuo karsinta mennyt kuitenkin 0-3 ErVille ja oli vielä aiempaa kierrostakin? Jolloin siinä ei ollut palaakaan ts. ei ne nyt niin tärkeiksi nousseet ne pelit ja lisäksi sillä sarjavoitollakaan ei olisi päässyt kuin vasta yrittämään uutta sarjaa. Nyt tilanne on se, että jos Hawks voittaa tänään (tekivät juuri YV-maalin hyvän YV:n päätteeksi), niin nousu olisi _todella_ lähellä.
👍TääIson kokonaiskuvan näkeminen edellyttää muitakin kuin yksittäisten otteluiden tuloksien tuijottamista
Ymmärrän kyllä pointin siitä Helsingin herruudesta, mutta oliko siinä sarjassa sellaista peliä, jossa se olisi oikeasti voitu ottaa? Sarja kokonaisuutena tietysti, mutta ihan yksittäisenä pelinä?Niin, kuten sanoin; riippuu miten tärkeyttä mitataan? Luulen, että siinä hetkessä Hawks organisaatiolle oli(-si) ollut tärkeämpää ottaa Helsingin herruus haltuun ErViltä kuin FLiiga-paikka, nyt tilanne lienee toinen.
Toki jos ja vain pelkästään mitataan yksittäisenä hetkenä menestymistä, niin juu, kenties tämä on tärkein. Ison kokonaiskuvan näkeminen edellyttää muitakin kuin yksittäisten otteluiden tuloksien tuijottamista.
Eikös se vika peli ollut ihan tiukkaakin?Ymmärrän kyllä pointin siitä Helsingin herruudesta, mutta oliko siinä sarjassa sellaista peliä, jossa se olisi oikeasti voitu ottaa? Sarja kokonaisuutena tietysti, mutta ihan yksittäisenä pelinä?
Mutta siinäkin voitolla vähän jatketaan sarjaa, mutta 2-0 sarjatilanteessa jo "tiedetään" voittaja.Eikös se vika peli ollut ihan tiukkaakin?
224 katsojaa tänään. On se toki tuplasti sen mitä LASBilla käy, mutta ei nyt saatana tämmöisillä lukemilla fliigaan.Noista yleisömääristä; Helsingissä loistavakaan salibandy ei kiinnosta katsojia. Edes tärkeimmissä otteluissa ei juuri käy peruspeliä runsaammin väkeä. Tapanilassa onkin ollut virkistävää nimenomaisesti yleisömäärä tällä kaudella.
Myllypurossa on lähtökohtaisesti laimean yleisökiinnostuksen lisäksi rasitteena kaikuva ja kova äänimaailma. Katsomossa on raskasta istua. Rumpujen pauke on aidon inhottava tuossa ympäristössä, vaikka muissa halleissa tuo kivaa fiilistä.
No siinä tapauksessa sen sarjan 1. tai 2. peli, on ollut yhtä tärkeä tai tärkeämpi.Mutta siinäkin voitolla vähän jatketaan sarjaa, mutta 2-0 sarjatilanteessa jo "tiedetään" voittaja.
Toisaalta on tämä myös LASBille niitä ihan tärkeimpiä. Viimeinen divarifinaali Steelersiä vastaan varmasti menee edelle.