Näkemyksiä puolivälieriin:
OLS-INDIANS
Ehkä selvin ja osittain tylsä pari. En usko että Indians pystyy haastamaan tässä edes omassa kotiottelussa. OLS lähtee pelaamaan 4 pelin voittoputkessa, mikä antaa jo siinä voimaa pelaamiseen, + Heillä vapaa viikonloppu peleistä ollut joten intoa ei tule puuttumaan. Mielenkiintoista seurata tässä myös pistepörssin voittajaa Vehmasta, joka heilutti verkkoa 23 kertaa ja ampui maalia kohti peräti 93 kertaa runkosarjassa.
2-0 oulun pojille.
TPS-NOKIAN KRP
Kiinnostava ja maalirikas pari. Juuri saamani tiedon mukaan TPS kiinnittänyt P19 joukkueeseen loppukaudeksi Viitikan, Loposen, Paajasen, Rauhasen ja Hellenin. Eli tältä osin "kapea" rosteri saadaan täytettyä kyllä. Hellen tuo joukkueeseen varmasti playoff-kokemusta sillä Prime Masku ajoilta kyseinen p19 playoff maalipörssi on voitettu kyseiseltä herralta. KRP myös kapea rosteri ilman vahvistuksia ja Luomu salibandy hehkuu pelaamisesta. Uskon tässä että hyvin organisoitu TPS tulee olemaan vahvoilla. Ylemmän 2 sijaan tepsille siivitti Saarinen joka paukutti maaleja 20 kappaletta ja ampui maalia kohti 62 kertaa. On siis perusteltua pelata Saariselle maaleja myös tähän pariin.
2-0 TPS, YMMÄRRÄTTEKÖ
Karhut-Classic
Mielenkiintoisen ottelun tästä parista tekee se, että Karhut saa kotiedun eikä Classic. Karhut päästi runkosarjassa 80 maalia, mikä on 21 vähemmän kuin Classic. Tältä pohjalta tekisi mieli sanoa että Karhuille maistuisi Classic puikko ja Karhut jatkoon. Classic omaa silti kokemuksen näistä peleistä ja loppukauden peli alkoi paikka paikoin jo vakuutella. Uskon siis Karhujen olevan unessa pitkän talven jäljiltä ja Classic jatkoon game 3 kautta. Classic teki ja myös päästi 101 maalia, joten on perusteltua odottaa maalirikasta otteluparia. En enempää jaarittele tähän vahvistuksia, koska Classic voittaa tämän joka tapauksessa 1-2 tai 0-2.
1-2 CLASSIC
Steelers-EräViikingit
Steelers hieman yllättäen varasti kotiedun ja sijoittui sijalle 4. Tilannetta ei silti muuta se että Ervi on pudonnut p22 ikäluokasta mikä tarkoittaa kiinnityksiä sinne suuntaan. Tämän ottelun voi luokitella lähes samaksi kuin ensimmäisen parin = tylsä. Ervin kokemus näkyy myös tässä ja ennen kaikkea LAAJUUS. Viimeiset 5 ottelua myös päättynyt Erville 2-3 joten on perusteltua pelata Ervi jatkoon vähintään 1-2, mitä todennäköisemmin 0-2.
0-2 Ervi.