Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mutta maaottelun osalta ei kai olekaan kyse oman sarjan vedonlyönnistä vaan sisäpiiritiedon väärinkäytöstä?Jos lähdetään pilkkua viilaamaan ja tulkitsemaan kuin kuuluisa piru raamattua, niin maajoukkuepelin osalta ainoastaan maajoukkueen pelaajilta on kielletty ko. pelin pelaaminen.
Mikä firma ikinä tulee olemaan seuraava yhteistyökumppani, tulee varmasti asettamaan vastaavat tai kireämmät ehdot, eikö?Uutta tietoa salibandyn vedonlyöntiskandaalista – Veikkaukselta kova reaktio
Tätä ei ollut vielä linkattu?
No mitäs nyt sitten?
- luonnollisesti laji ei ole millään muotoa Veikkaukselle hiihtolajien, kiekon ja olympialaisten tavoin merkittävä
-päättyvä yhteistyö
-sopiva "kiristys" lajiliiton suuntaan, muistattehan rangaista kunnolla
-me pienillä seteleillä betsaajat jatkamme kuten ennenkin, pelaamalla muualle
Jännä nähdä haluaako yksikään yhtiö tehdä yhteistyötä lajin kanssa, varsinkaan jos liitto/fliiga ei uskalla rankaista sopimusrikkojia "kunnolla".Mikä firma ikinä tulee olemaan seuraava yhteistyökumppani, tulee varmasti asettamaan vastaavat tai kireämmät ehdot, eikö?
Sen lisäksi, liitto ja liiga jo kiristi sääntöjään ja kuulemma myös sopimusehtojaan lisää.
Kolmanneksi, olympiakomiteasta on joka tapauksessa tulossa kaikille jäsenliitoille yhteinen säännöstö.
Toivottavasti jatkossa pelaajat ja toimihenkilöt nyt ymmärtävät asian, eivätkä enää pelaa kotimaahan eikä myöskään ulkomaille.
Ruotsissahan liitto tiedotti aikanaan, ettei eettisistä syistä tehnyt sopimusta = kiertoilmaisu sille, ettei vedonlyöntikumppania löytynyt.Jännä nähdä haluaako yksikään yhtiö tehdä yhteistyötä lajin kanssa, varsinkaan jos liitto/fliiga ei uskalla rankaista sopimusrikkojia "kunnolla".
Se on varmaa ettei liitto tule samanarvoista sopimusta saamaan miltään yhtiöltä koska koko laji ja sen ympärillä pyörivä rahapeli on ihan nappikauppaa.
Joo, huhujen mukaan, mut epäilen että pääkallopaikalta (enkä nyt tarkoita tätä foorumin tarjoamaa aviisia) nyt sanotaan kaiken olevan hyvin ja neuvottelut menee hyvin, mut todellisuudessa luulen, että tässä tilanteessa rahapeliyhtiöt määrittää neuvotteluiden kulun ja liitto yrittää rimpuilla itselleen kaikki mahdolliset eurot.Ruotsissahan liitto tiedotti aikanaan, ettei eettisistä syistä tehnyt sopimusta = kiertoilmaisu sille, ettei vedonlyöntikumppania löytynyt.
Huhujen mukaan meillä on toisin. Mutta euromääräinen arvo tällä varmaan putosi tosi pieneksi.
Ei hyvää hyvyyttään, mutta kuten joku täällä jo aikaisemmin selvästi pointtasi, niin vanhassa järjestelmässä Veikkauksella valtion puljuna oli myös poliittinen ohjaus tukea lähes kaikkia lajeja. Siis sen lisäksi, että sen tekemät tuotot jaettiin OKM:n ja Sosten toimesta kulttuurille, liikunnalle sekä sosiaali- ja terveysalan järjestöille, veteraanijärhestöille ja tietysti hevosurheilulle.Saattaa olla, mutta eihän Veikkaus hyvää hyvyyttään maksanut mitä maksoi. Luonnollisesti yhteistyössä oli kyse myös muusta kuin siitä paljonko sählystä lyödään vetoa. Sponsorointi mainosti/mainostaa koko Veikkausta/muu mikä vetofirma eikä vain sitä lajia missä kohteet tai logo sattuu näkymään.
Jos jatketaan pilkun viilausta, niin aikaisemmin ketjussa mainitussa sopimustekstissä lukee "pelaa".
Sitoudun siihen, että en itse enkä edustajan välityksellä osallistu vedonlyöntiin sellaisten sarjojen otteluista, joissa edustamani joukkue tai edustamani joukkueen mahdollinen farmijoukkue pelaa, tai muistakaan salibandyn pääsarjojen otteluista. En myöskään lyö vetoa Suomen salibandymaajoukkueiden otteluista.
Sitoudun olemaan kertomatta sisäpiiritietoa joukkueen, sekä joukkueen tai seuran määrittämän yhteisön ulkopuolisille. Sisäpiiritietoa ovat muun muassa julkaisemattomat kokoonpanotiedot, joukkuetaktiikat ja urheilijoiden terveystiedot.
Minun mielestä ohjeet ja ohjeistus on ollut kaikille täysin selvä jo vuosia. Kaikille pelikieltoa, kun ovat tarkoituksella rikkonut sopimusta.Jos jatketaan pilkun viilausta, niin aikaisemmin ketjussa mainitussa sopimustekstissä lukee "pelaa". Siinä ei lue esimerkiksi "osallistuu" tai "on pelannut yhdenkin ottelun". Vapaudu vankilasta-kortti niille jotka veikanneet vasta oman kauden päättymisen jälkeen? Siellä viitataan myös "sarjaan". Runkosarja, välieräsarja, finaalisarja, Super Cup.. mitä noita sitten onkaan.
Kyllä paljon jää sitten porukkaa ilman rangaistusta. Tätähän tapahtuu koko ajan joka puolella.Tottakai, eikä sisäpiiriin kuuluva saisi muutenkaan kertoa kenenkään terveydentilasta ilman kyseisen henkilön suostumusta.
No entäs jos kyseinen henkilö onkin esim. pelaajan isä tai äiti joka ei kuulu joukkueen sisäpiiriin?Tottakai, eikä sisäpiiriin kuuluva saisi muutenkaan kertoa kenenkään terveydentilasta ilman kyseisen henkilön suostumusta.