Pääkallo.fi

Sisäpiiritietoa käytetty vedonlyönnissä - useita epäiltyjä

Viestejä
1,127
Ilman muuta, kaikkien etu että selvitetään ja mahdollisesti tutkitaan.
Mahdollisten seuraamusten jälkeen opitaan olemaan ja toiminta ryhdistäytyy.
Silti pidän vaihtoehtona, että pitävää näyttöä ei löydy näissä nyt esillä olevissa asioissa.
No ei välttämättä löydy rikosoikeudellisessa mielessä ainakaan niin, että syyttämis- ja tuomiokynnys ylittyisi.

Mutta jo tuon Pääkallon jutun perusteella osan kohdalla jo Veikkauksen luovuttaman aineiston perusteella lienee selvää, että kilpailusääntöjä ja sopimusta on rikottu.

Eli siinä mielessä lajin omalle kurinpitokäsittelylle on varmasti pitävät perusteet.

Ja siellä jos sitten katsotaan syyllistyneen sääntörikkomukseen, niin sitten voi seurata mitä vaan soosoo-varoituksesta aina toimintakieltoon saakka.
 
Viestejä
62
Pahoitteluni, jos tämä on jossain jo käsitelty, mutta onko pelaajien sopimuksissa siis ihan spesifisti mainittu, että kokoonpanotietoja tai omaa pelikuntoa ei saa paljastaa ulkopuolisille?

Näen hyvin mahdollisena skenaariona keskustelun, jossa joku on viestitellyt tutuilleen, että huilaa tämän pelin tai on että on sairas. Tai että joku muu huilaa pelin, niin itse pääsen pelaamaan. Tajuamatta itsekään, että tiedolla on jollekin rahanarvoista hyötyä.

Toki voin kuvitella ihan törkeän tahallisenkin Veikkauksen sääntöjen vastaisen hyödyntämisen.

Sikäli on ihan hyvä hieman kiinnittää myös Veikkauksen toimintaan tossa maju-tapauksessa, ei ehkä olisi pitänyt jättää pelattavaksi kohteita jotka ovat kuin saavista kalastaisi. Ei tämä kovin ammattimaista kuvaa heidänkään toiminnasta anna.
Pelaajat jotka ovat pelanneet omia pelejä tulevat varmaan saamaan jotain sanktioita, vähintään nuhteet. Sisäpiiritiedon osalta tuskin tulee mitään. Säännöissä sanotaan:”Sisäpiiritiedon (2§) jakaminen joukkueen ulkopuoliselle rajatulle ryhmälle millä tavalla tahansa hyödyn tavoittelemiseksi on kiellettyä.”. Tiedon jakajan täytyisi siis tavoitella hyötyä toiminnallaan. Tämän osoittaminen on varsin vaikeaa, ja useimmissa tapauksissa tästä on tuskin edes ollut kysymys vaan on ainoastaan kavereille haluttu kertoa erikoisesta tilanteesta kokoonpanoissa.
 
Viestejä
111
By the way, miksi henkilö on vuosikausia saanut rikkoa sääntöjä? Tähän osaa vastata vain Veikkaus. Isot panokset, tuskin on koko ajan voittanut, hmmmm...
Yhä:
- ajattelet, että Veikkaus pitää henkilörekisteriä kaikista salibandyn pelaajista
- ja yhdistää tämän omaan asiakasrekisteriinsä
- ja sitten jatkuvasti valvoo, mitä kaikki salibandyn pelaajat pelaavat

Ensinnäkin: ihan helvetin laitonta. Toisekseen: ei kenelläkään ole resursseja tuollaiseen.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös