Divarin karsinnoissa unelmanousu – tasoitus ajassa 59.59 ja voitto jatkoajalla

A-juniori-ikäinen Juuso Salo käynnisti maalillaan Tiikereiden takaa-ajon kolmannessa erässä. Arkistokuva: Esa Takalo

A-juniori-ikäinen Juuso Salo käynnisti maalillaan Tiikereiden takaa-ajon kolmannessa erässä. Arkistokuva: Esa Takalo

Karsinnat ensi kauden Divari-paikoista käynnistyivät lauantaina. Lahdessa nähtiin todellinen trilleri PHSB:n ja Tikkurilan Tiikereiden välisen sarjan avausottelussa. Tiikerit esitti hurjan kirin ottelun kolmannessa erässä. Neljän maalin takaa noussut vantaalaisjoukkue tasoitti sekunti ennen loppua ja vei ottelun nimiinsä malein 6–7 jatkoajalla.

Kotijoukkue PHSB johti kamppailua vielä toisen erän puolivälissä 6–2. Tiikereiden takaa-ajo käynnistyi erän lopussa 6–3-kavennusosumalla.

Kolmatta erää pelattiin 16 minuuttia maalittomana, ja hetken jo näytti, että isännät vievät kamppailun nimiinsä.

Sitten alkoi tapahtua. Juuso Salo ja Tomi Palin kavensivat ensin maaleillaan tilanteen 6–5:een.

Tiikereiden taistelu tuotti palkinnon, kun Palin pysäytti pelikellon aikaan 59.59 iskemällä vantaalaiset tasoihin. Palinin kolmannen erän molemmat maalit syntyivät Tiikereiden pelatessa ilman maalivahtia.

Jatkoaika ehti vanheta kaksi ja puoli minuuttia ennen kuin Tiikerit shokeerasi kotiyleisöä ja -joukkuetta viimeisen kerran. Palinin esityöstä Jiri Tikkanen iski ottelun voittomaalin ja vei Tiikerit karsintasarjassa johtoon.

Ottelusarja on katkolla sunnuntaina, ja voitolla Tiikerit nousisi ensi kaudeksi Divariin.

O2-Jyväskylä haki toisessa otteluparissa vierasvoiton Nilsiältä. Apassit kaatui O2:n käsittelyssä maalein 3–9.

Vierasjoukkue oli ottelussa niskan päällä ja johti parhaimmillaan toisessa erässä jo 0–6. Loppunumerot se viimeisteli päätöserässä ja nappasi Tiikereiden tapaan ensimmäisen kiinnityksen sarjanousuun.

Apassit–O2-sarja jatkuu niin ikään sunnuntaina, jolloin jyväskyläläiset isännöivät monitoimitalolla.

Apassit-O2-JKL 3–9 Ottelutilastot Otteluvoitot 0–1
PHSB-Tiikerit 6–7 ja. Ottelutilastot Otteluvoitot 0–1