Vahvistus huhuille – Korsman ei jatka Könizin peräsimessä ensi kaudella

Jyri Korsman ei jatka Könizissä. Arkistokuva: Juhani Järvenpää

Jyri Korsman ei jatka Könizissä. Arkistokuva: Juhani Järvenpää

Juuri Sveitsin cup-mestaruutta juhlinut Floorball Köniz kertoi tiistaina, että sen ensi kauden päävalmentaja on pitkäaikainen apuvalmentaja Etienne Güngerich.

Tämä tarkoittaa sitä, että suomalaisvalmentaja Jyri Korsman ei jatka joukkueen päävalmentajana, kuten Pääkallon Huhumaa-artikkelissa uumoiltiin jokunen viikko sitten.

– Nautin todella ajastani Floorball Könizissä ja olen ikuisesti kiitollinen tästä mahdollisuudesta. Viimeisen viiden vuoden aikana olemme onnistuneet saamaan joukkueemme Sveitsin kolmen parhaan joukkoon. Könizillä on aina erityinen paikka sydämessäni, mutta viiden menestyksekkään vuoden jälkeen on aika uusille haasteille, Korsman kommentoi seuran sivuilla.

Suomalaisvalmentaja on saavuttanut seurassa muun muassa Sveitsin mestaruuden ja viimeiseksi cupin voiton. Pääkallo spekuloi aiemmin Korsmanin mahhdollista seuraavaa osoitetta. Ruotsissa Växjö ja Suomessa Oilers ovat osoittaneet ainakin jonkin sortin kiinnostusta Korsmania kohtaan.