Osa salibandyseuraajista saattoi tänään hiukan hieraista silmiään, kun Kansainvälinen Salibandyliitto IFF julkaisi salibandyn vuoden 2026 MM-karsintojen lohkojaon.
Siellä oli mukana maailman top4-maita, kuten Ruotsi, Sveitsi ja Tshekki. Suomi ei karsi, sillä Suomi isännöi 2026 kisoja Tampereella. Laajalti lajipiireissä on kuitenkin ajateltu, että MM-karsinnat loppuisivat huippumailta. Virallisesti EM-kisojen piti korvata karsinnat ensin 2023, sitten 2025 ja nyt 2026.
Kun vielä syksyllä 2024 julistettiin, että vuonna 2026 pelataan EM-kisat Göteborgissa, asia näytti selvältä. Kuitenkin tämän vuoden alussa Liljelund kertoi, että suunnitelmat EM-kisojen suhteen ovat menneet uusiksi, koska Ruotsi on vetäytynyt kisojen järjestämisestä.
Uusien suunnitelmien myötä MM-kisat pelattaisiin vain joka neljäs vuosi ja EM-kisat korvaisivat puuttuvat MM-kisat. Ja tämä jätti avoimeksi myös MM-karsintojen tilanteen, eikä Liljelund kommentoinut asiaa tuolloin suoraan.
Yleisesti ottaen on hyvä huomioida, että karsintoja on pidetty lajin yhtenä häpeäpilkkuna, sillä niiden suurin julkisuusarvo on ollut isojen maiden valtavat murskajaiset pienten lajimaiden kustannuksella. Suomessa jopa maajoukkuetason valmentajat ovat vuosien varrella kuvanneet tapahtumaa tuhlaukseksi.
IFF:n pääsihteeri John ”Pi” Liljelund, onko niin, että MM-karsinnat jatkuvat tällaisenaan siihen asti, että lajiin tulee EM-kisat?
– Päätöstä ei ole tehty vielä. Tällä hetkellä tilanne on se, että karsinnat pelataan siihen asti, kun uusi kisasysteemi tulee käyttöön. Eli käytännössä siihen asti kunnes EM-kisat tulee.
Minä vuonna järjestelmä olisi mahdollisesti muuttumassa?
– Se ehdotus mikä on valmisteilla, on se, että vuonna 2029 alkaa ihan uusi systeemi, jotka alkavat EM-kisoilla. Siitä lähtee neljän vuoden sykli käyntiin.
Ja sykli on siis se, että joka toisena vuonna MM-kisat ja joka toisena EM-kisat?
– Ehdotuksessa EM-kisat olisivat ennen MM-kisoja. Korostan kuitenkin, että tuon asian suhteen kaikkein järkevintä on odottaa 7.9. hallituksen kokoukseen, jolloin asia nytkähtää eteenpäin jonkun verran.
Joka tapauksessa monelle tuli yllätyksenä tämä, että MM-karsintoja pelataankin edelleen.
– Kun Ruotsi vetäytyi EM-kisojen järjestämisestä, niin silloin todettiin, että ei kannata välissä pelata EM-kisoja ennen vuotta 2029, kun ei ollut suoraan ottajia kisoille, eikä Ruotsi halunnut siirtää omia kisojaan myöhemmäksi.
– Kun uutta järjestelmää ruvettiin miettimään, niin siinä todettiin, että EM-kisoihin tullaan MM-kisojen 2027 ja 2028 kautta, niin sen vuoksi ei voida lukita järjestelmää suoraan. EM-kisat voivat olla isommat kuin se alkuperäinen kahdeksan joukkueen ajatus. Kun mitään päätöksiä ei ole tehty, niin kaikki on ikään kuin spekulatiivista, Liljelund kommentoi.
Liljelund totetaa vielä, että mahdollisessa uudessa systeemissä EM-kisat korvaavat myöhemmin MM-karsinnat Euroopan isoilta mailta. Välivuosille ei löytynyt urheilullisesti pätevää ratkaisua. Jos tuleva suunnitelma pitää kutinsa, pelataan MM-karsintoja ainakin vuoteen 2028 asti.
Suomi ei karsi myöskään vuoden 2027 naisten MM-kisoihin, sillä ne pelataan Turussa.