- Viestejä
- 14
Tosiaan jos ottelut päättyvät näin (minä nyt otan tuon 12-0 oletusmaaleiksi):
Oilers NG Josba 0 12
Indians SPV 0 12
Josba ÅIF 12 0
SPV Hatsina 12 0
ÅIF Indians 0 12
Hatsina Oilers NG 12 0
niin silloin Oilers-SPV-Josba ovat seitsemässä pisteessä kaikki, ja keskinäisten taulukko näyttää tältä:
Josba 3p (tasapeli SPV:tä vastaan, Oilers-voitto)
Oilers 2p (tappio Josballe, SPV-voitto=
SPV 1p (tappio Oilersille, tasapeli Josbaa vastaan)
niin SPV menee jatkokarsintoihin. Tässä oleellisena siis se, että tasoissa on yli kaksi joukkuetta -> Josba-SPV rankkarikisa on merkityksetön.
Koska ÅIF-Indians pelaa vielä vastakkain, niin on mahdotonta, että _kumpikin_ nousisi viiteen pisteeseen ts. Oilers/Hatsina -kaksikosta ohi ts. Oilers ja Hatsina ovat varmistaneet jo paikkansa neljän joukossa. Vaikka otettaisiin keskinäisten taulukkokin mukaan, niin ÅIF on jo hävinnyt sekä Hatsinalle että Oilersille ja Indianskin saanut näitä kahta vastaan vain pisteen. En myöskään löytänyt tuloskombinaatiota, jolla Indians tai ÅIF nousisi kahden parhaan joukkoon.
Kuuteen pisteeseen voi päätyä neljä joukkuetta.
Jos pelit näin menisivät niin eikös se olisi 7 pisteen tasuri Hatsinan, SPV:n ja Josban kesken? Oilers jäisi 5 pisteeseen (nyt 5 pisteessä eikä yhtään pistettä saisi lisää).