Pääkallo.fi

Miesten 2-Divisioona Kaakkois Suomi

Viestejä
68
Voima odotetusti jatkoon 2-0. Nousukarsinnassa vastaan tulee Tiikerit II.

Pelicans - Top Team voitot 1-1. Keskiviikkona ratkeaa, näinköhän tuosta tulisi livelähetys jostakin. Pelicans ensimmäisessä ottelussa täydellinen ylikävely, mutta tänään pelin kuva täysin eri. Tulee vaan mieleen onko noin vahvasti joukkue riippuvainen Utriaisesta?
 
Viestejä
61
Voima odotetusti jatkoon 2-0. Nousukarsinnassa vastaan tulee Tiikerit II.

Pelicans - Top Team voitot 1-1. Keskiviikkona ratkeaa, näinköhän tuosta tulisi livelähetys jostakin. Pelicans ensimmäisessä ottelussa täydellinen ylikävely, mutta tänään pelin kuva täysin eri. Tulee vaan mieleen onko noin vahvasti joukkue riippuvainen Utriaisesta?
MItä tapahtui. Ensin ylivoimainen voitto ja heti perään liki samoilla numeroilla käkättimeen.

Sano nyt sit tästä, että kumpi joukkue on vahvempi nousijaehdokas seuraavassa vaiheessa.
 
Viestejä
68
Mitä sanotte nouseeko voima tai/ja pelsut suomisarjaan ensikaudeksi?
Voima - Tiikerit II ottelupari todella ympäripyöreä, mutta Voima hävinnyt koko kaudella vain yhden pelin niin tuskin häviää nyt kahta.

Pelsut - Ryhti ennakkoon Ryhti on kovempi mutta jos Pelsut saa kaikki pelille ja Utriainen on pelipäällä niin Pelsut nousee.

Hieman vaikea ennakoida kun joutunut kaivelemaan pelien tallenteita ja tilastoja että saanut käsityksen muiden lohkojen joukkueista.
 
Viestejä
61
Voima - Tiikerit II ottelupari todella ympäripyöreä, mutta Voima hävinnyt koko kaudella vain yhden pelin niin tuskin häviää nyt kahta.

Pelsut - Ryhti ennakkoon Ryhti on kovempi mutta jos Pelsut saa kaikki pelille ja Utriainen on pelipäällä niin Pelsut nousee.

Hieman vaikea ennakoida kun joutunut kaivelemaan pelien tallenteita ja tilastoja että saanut käsityksen muiden lohkojen joukkueista.

MIten Ryhdin olisi mahdollista karsia Suomisarjaan jos häviää omat pleijarinsa 0-2? Mielestäni kuitenkin Ruoska vastassa ainakin pelicansin instagramin mukaan.


1650435087457.png
 
Viestejä
5
Saadaankin ilmeisesti ensi kaudeksi taas useampi uusi joukkue sarjaan mukaan. Missäs järjestyksessä sarjapaikkoja jaetaan? Esim tarjotaanko bb:lle sarjapaikkaa ennen 3div toiseksi sijoittunutta?
 
Viestejä
61
Saadaankin ilmeisesti ensi kaudeksi taas useampi uusi joukkue sarjaan mukaan. Missäs järjestyksessä sarjapaikkoja jaetaan? Esim tarjotaanko bb:lle sarjapaikkaa ennen 3div toiseksi sijoittunutta?
En jaksa uskoa, että BB lähtee enää sarjaan vaikka heille sitä tarjottaisiinkin. Toki tilannetta voi auttaa se, että seudulta nousi taas joukkue ( Pelicans SB) suomisarjaan joten 2.div pelaajia olisi vailla seuraa koska on sanomattakin selvää, että uudistuksia Pelicansin joukkueeseen tulee joka tapauksessa eivätkä kaikki halukkaat mahdu rinkiin mukaan.

Ja onnittelut vielä Pelicans & Voima sarjanoususta!
 
Viestejä
89
Ennakon jälkiperkuu sijoitusten ratkettua:

* Voima, Pelicans ja TopTeam odotetusti 4 kärjessä.
* Jopa sarjavoittajaksi ( Heinolan halleilla) uumoiltu BB-88 valitettavasti hieman niiasi tällä kaudella ja seuraavan kerran harjoituksia jatketaan 3.divarissa - jos jatketaan.
* Löysätempo otti tärkeitä pisteitä Top 4:ltä että sarjan alapäähän sijoittuneilta joukkueilta. Positiivinen yllätys.

Kun kabinettiruljanssit selviää ja seuraavan kauden joukkueet ovat tiedossa palaan tarkempien anallyysien kera jälleen vahvempana kuin koskaan ennen.


JoukkueOVJVJHHTMPMMEP
1.Voima1816110140-736751
2.Pelicans SB1816002205-8012548
3.Top Team1811205204-1139137
4.SBS Hamina1810008159-1392030
5.Löysätempo189009145-154-927
6.TT Stars1880010108-135-2724
7.Klubi1850013113-170-5715
8.SaiPa akatemia1841112113-195-8215
9.SB Heinola akatemia1840014115-169-5412
10.BB-881830213116-190-7411

Hatsinan hypättyä suomisarjaan ja TT-Starsin tuodessa leveyttä kaikkien aikojen kovimman 2.divisioonadivarin lohkoon pitänee hieman päivittää ensikauden lopullisia sijoituksia (veikkaus).


1. Pelicans
2. Voima
3. BB-88
4. Top Team
_____________
5. SBS Hamina
6. SB Heinola Akatemia
7.Klubi
_____________
8-10. Saipa Akatemia -Löysätempo -TT-Stars
 
Viestejä
6
Niin vain BB-88 nähdään tulevallakin kaudella kakkosdivarissa, kun kaikki nousuun oikeutetut joukkueet eivät sitä halunneet, ja sarjapaikkaa tarjottiin sysmäläisille. Viime kausi oli paikoin melkoista vuoristorataa, eikä voittaminen tuntunut onnistuvan etenkään loppukaudesta millään, hyvistäkin esityksistä huolimatta. Tulevalle kaudelle pieniä muutoksia joukkueeseen on tulossa, mutta avainpelaajat kuten Vettenrannat ja Salonen jatkavat ainakin vielä kauden verran. Myös ykkösmaalivahti Pekkanen ilmeisesti jatkaa, mikä on melkoisen keskeistä jos BB meinaa pelejä ensi kaudella voittaa.

Ongelmana on tietenkin koko joukkueen tulevaisuutta ajatellen varsin kokenut (lue: vanha) pelaajarunko, mikä näkyy aika pahasti juoksuvoimassa ja puolustuspelaamisessa. Vielä kun joukkue oli ilman valmentajaa viime kauden puolestavälistä lähtien, niin ei ihme että pelaaminen oli etenkin omassa päässä aivan järkyttävää kauden lopussa. Tulevalle kaudelle BB on saanut ainakin valmentajan penkin päähän, saa nähdä löytyykö pelikirjasta mitään lääkettä etenkin maalinedustan puolustamiseen.

Pari uutta pelaajaa olisi ilmeisesti tulossa sisään ensi kaudelle, jotain puheita on kuulunut että C-junnuissa melkoisia pisteitä viime kaudella takonut Veeti Yli-Talonen tulisi vahvistamaan kotikylän joukkuetta ainakin osaan peleistä. Tuo ainakin maalintekotaitoa sekä joukkueessa harvinaisen rightin kätisyyden, saa nähdä miten riittää fysiikka ja kokonaisvaltainen peli mutta pisteitä pystyy tekemään varmasti. Mielenkiintoista nähdä mitä nuoriso-osasto ylipäätään pystyy tarjoamaan, viime kaudella debytoineet 17-vuotiaat Anton Salonen ja Topias Tarvaala esittivät loppukaudesta jo varsin lupaavia otteita ja nyt olisi sauma ottaa isoakin roolia.

Paikallislehdessä kirjoitettiin kesäkuun puolella, että farmiyhteistyötä pyritään saamaan aikaan myös ensi kaudelle, mutta ei mitään tietoa mikä tilanne sen suhteen on. Ainakin viime kaudella farmipelaajat olivat isossa roolissa käytännössä jokaisessa pelissä mistä BB pisteitä sai, eli ihan paikallaan voisi jokin vastaava järjestely tänäkin vuonna olla.

Mielenkiintoista yleensä nähdä mikä on sarjan taso ensi kaudella, Pelicans ja Voima kun nousivat, niin voisi ajatella yleisen tason laskeneen. Uusista joukkueista on kyllä vaikea sanoa minkäänlaista arviota, mutta ennakkoon BB voisi olla ihan realistinen kandidaatti keskikastiin. Playoffeista ei viime kauden kaltaisella ailahtelulla uskalla haaveilla, mutta kuuden joukkoon luulisi pelaajamateriaalin riittävän, vaikka vielä ei ole tietoa lopullisesta kokoonpanosta. Avainasemassa jälleen viisikkopeli ja puolustus, viime kaudella maaleja pystyttiin kyllä tekemään mutta päästämään vielä senkin edestä.
 
Viestejä
12
Mitenkäs tämän sarjan kohdalla? Sieltä voisi joku vähän viisaampi ennakoida, mitkä joukkueet on kärkipaikoilla ja onko siellä joukkueet vahvistuneet vai toisinpäin?
 
Viestejä
39
Mitenkäs tämän sarjan kohdalla? Sieltä voisi joku vähän viisaampi ennakoida, mitkä joukkueet on kärkipaikoilla ja onko siellä joukkueet vahvistuneet vai toisinpäin?

Kokeillaanhan

1. Top team
2. Heinola
3. KoRe
4. Löysätempo
5. SaiPa Akatemia
6. Tt stars
7. Kyljykset
8. Stu
9. Mävi
10. Bb-88

Ainoat merkittävät muutokset tälle kaudelle näen Heinolan siirtyessä Suomisarjasta kakkosdivariin mutta siinäpä se. Muut joukkueet varmaan pysyneet suht samoina tai heikentyneet. Tasainen sarja tiedossa ja pelit tulee menemään erittäin paljon ristiin. Varmaa ennakkosuosikkia on vaikea nimetä mutta eiköhän nuo kolme ylintä sieltä playoffeista löydy. Iso miinus vielä Kyljysten ylivoimaiselle kotiedulle erittäin pikkuisella parkettikentällä.
 
Viestejä
61
Ainoat merkittävät muutokset tälle kaudelle näen Heinolan siirtyessä Suomisarjasta kakkosdivariin mutta siinäpä se. Muut joukkueet varmaan pysyneet suht samoina tai heikentyneet. Tasainen sarja tiedossa ja pelit tulee menemään erittäin paljon ristiin. Varmaa ennakkosuosikkia on vaikea nimetä mutta eiköhän nuo kolme ylintä sieltä playoffeista löydy. Iso miinus vielä Kyljysten ylivoimaiselle kotiedulle erittäin pikkuisella parkettikentällä.
Pari knoppia:

Heinolan suomisarjan pelimiehet siirtyivät lahteen joten en näe tämän vahvistavan Heinolan 2.div jengiä oleellisesti. Vanhat pelimiehet mukaan lukien Moilanen ja Kostamo ilmeisesti jatkavat kuitenkin Heinolassa.

KoRe voitti Pelicansin harjoituspelissä.

TopTeam ei tule kärkisijasta taistelemaan tänä vuonna jos suomencupin linjalla jatketaan.

BB hankkinut kokeneita pelaajia Heinolasta, voi yllättää.
 
Viestejä
45
Heinolassa puhaltaa uudet tuulet, vanhan kulta-ajan sbh akatemian pelaajisto siirtynyt muualle/heinolan 3.divariin. Uusi valmentaja ja paljon junioreita rosterissa. Kuitenkin runkona paljon kokemusta Saaren, Kostamon ja Haikosen kautta. Playoff joukkue…

MäVi yllättää, todella suuret tasoerot rosterissa, mutta Mutasen ja Raution paluu keltanuttuun tuo ratkaisuvoimaa kolmen kentällisen edestä. Playoffit voi unohtaa mutta kova luotto että karsintapelejä ei Kisalan uudessa hallissa ensikauden päätteeksi nähdä! ;)
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös