Ulkomaat

Uusimaa: Suomalaisvalmentaja jatkaakin Sveitsissä – ”Olin jo päättänyt, että palaan Suomeen”

08.02.
2017
0 Kommenttia
1
Ulkomaat

Suomessa mm. PSS:aa valmentanut Mika Strömberg pyörsi päätöksensä ja jatkaa alppimaassa. Kuva: Markku Taurama.

Suomalainen salibandyvalmentaja Mika Strömberg jatkaa valmennusuraansa Sveitsissä. Asiasta uusisoi Uusimaa.

Toista kauttaan Sveitsissä, naisten liigan Zug Unitedia valmentava Strömberg ilmoitti tammikuun alussa, ettei jatka seurassa enää ensi kaudella. Kaudella 2017-18 hänet nähdään UH Beon naisten penkin takana. Strömberg on tehnyt seuran kanssa 1+2 -vuotisen sopimuksen.

Unihockey Berner Oberland putosi Sveitsin pääsarjasta viime kauden jälkeen. Nyt se on NLB:ssä kolmantena ja sillä on edelleen saumat nousta takaisin NLA:han.

– Olin jo päättänyt, että palaan Suomeen, mutta sitten aukesikin tällainen. UH Beolla on selkeä tavoite tulevaisuuden suhteen. Heillä on oma halli, joten puitteet ovat loistavat. Lisäksi seuran U21-joukkue on aivan maan kärkeä. He tekivät minuun vaikutuksen, joten tein sopimuksen, Sveitsistä tavoitettu Strömberg kertoo Uusimaan uutisessa.

Strömbergin tämänhetkinen seura Zug United on tällä hetkellä naisten NLA:ssa kuudentena ja matkalla pudotuspeleihin.

Uusimaan uutinen aiheesta.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Ilkka Kittilä
Ilkka Kittilä
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Vaasa

Twitter: @ilkkakittila

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.