
Kulunut viikko oli Seinäjoen Peliveljille raskas – kaksi tappiota Salibandyliigassa ja putoaminen Suomen Cupista. Päävalmentaja Tommy Koposen mukaan joukkue on kerrannut oikeita asioita jo alkuviikosta lähtien, mutta palkinto jäi kaikista kolmesta ottelusta silti saamatta.
Sunnuntai-iltana tappioon päättyneen OLS-vierasottelun jälkeen SPV:n pelaajisto vietti pitkän tovin pukukopissa Koposen kanssa. Lopulta SPV-luotsi saapui Pääkallo.fi:n haastatteluun, ja pettymys paistoi hänen kasvoilta ottelun lopputuloksen takia.
– Tietenkin ottaa lujasti kupoliin tällä hetkellä. Teimme kammottavan määrän virheitä kentällä, joista OLS tänään rankaisi. Vaikka (Jarno) Ihme torjui hyvin maalilla, sekään ei riittänyt tänään voittoon asti, Koponen aloitti.
Kolmen tappion viikko on SPV:lle harvinaista. Tiistaina Jyväskylän Happee pudotti seinäjokiset Suomen Cupista. Koponen myöntää, että tilanteesta oli keskusteltu joukkueen kanssa ennen viikonlopun liigaotteluita.
– Me olemme joukkue, joka pyrkii oppimaan virheistä. Mielestäni olemme painottaneet oikeita asioita tiistain jälkeen, kun kokoonnuimme. Kaikki treenit ja mitä niissä tapahtuu ovat tietysti ensi kädessä minun ja valmennuksen vastuulla.
Hänen mielestään maajoukkuetauko hankaloitti osittain otteluviikkoon valmistautumista, mutta ei laittanut kaikkea sen piikkiin. Alkuperäiseen Suomen EFT-joukkueeseen oli nimitetty Jarno Ihme ja Mika Kohonen, mutta pikakomennuksen vuoksi Tshekkiin suuntasivat vielä lisäksi Petri Hakonen ja Jyrki Holopainen.
– Alun perin meiltä piti lähteä kaksi pelaajaa maajoukkueen mukaan, mutta heitä lähtikin lopulta neljä, joten se sekoitti meidän valmistautumista täällä. Lisäksi maajoukkuereissulla pari miestä hieman sairastui. No, tekosyitähän nämä ovat, mutta nekin korostuvat silloin, kun peli ei kulje.
Koponen myöntää, että työnsarkaa riittää seuraavan viikon aikana, kun joukkue pyrkii hiomaan peliään kuntoon seuraavaa liigakoitosta varten. Hänen mukaansa joukkueen henki on tappioista huolimatta hyvä.
– Maaleja me edelleen pystymme tekemään riittävän määrän, kuten M-Team- ja OLS-ottelut osoittivat. Viidellä maalilla jo pitäisi pystyä voittamaan, mutta puolustuspäässä meillä on ollut hankaluuksia. Pelin perusasioihin täytyy nyt keskittyä treeneissä. Ilmapiiri on hyvä, mutta totta kai se syö, ettei palkintoa tullut tällä viikolla yhdestäkään ottelusta.
—
Lue lisää: Mestareiden synkkä viikko, kolme tappiota – OLS juhlisti synttäreitään voitolla