Suomen Cupin välieräottelun pistenikkari: ”Täällä oli todella hieno tunnelma”

Jani Hyytiäinen
Jani Hyytiäinen (kuvan oikea laita) oli vahvassa vireessä miesten Suomen Cupin toisessa välieräottelussa. Kuva: Juhani Järvenpää

Viikingit ja LaSB pelasivat keskiviikkona miesten Suomen Cupin finaalipaikasta 1583 katsojan edessä Lahden Suurhallissa. Salibandyliigassa pelaava Viikingit ei jättänyt Divari-joukkueelle juuri mahdollisuuksia ja huristeli finaaliin loppulukemin 11-2.

Yksi varsin erikoinen seikka ottelussa oli se, että peli oli virallisesti Viikinkien kotipeli, mutta pelipaikan ja paikalle saapuneen yleisön perusteella kotietu oli LaSB:n puolella.

– Ihan hyvältä tuntui. Kyllä täällä oli todella hieno tunnelma. Näin ison yleisön edessä on kyllä paljon mukavampi pelata. Pasilaan ei olisi varmaan saatu näin paljon porukkaa, hehkutti Viikinkien Jani Hyytiäinen ottelun jälkeen Pääkallo.fi:lle.

Viikingit pelasi erinomaisesti alusta loppuun saakka. LaSB joutui alati ahtaalle pallon kanssa ja Viikinkien oma pallollinen peli oli varsin vahvaa. Varsinkin pelinopeudessa näkyi selkeä ero.

– Oli hyvä esitys meiltä. Ainoastaan kaksi meni omiin ja 11 maalia tehtiin. Ihan tyytyväinen voi olla. Sellainen tulos kun haettiin, arvioi Hyytiäinen.

Hyytiäinen itse oli vahvassa vireessä. Kolmosketjun oikea laita osui kolmesti ja syötti kaksi osumaa.

– Saa olla siihenkin tyytyväinen. Jos viisi paunaa tulee, niin ei siinä pettynytkään voi olla, linjasi Hyytiäinen.

Viikingit oli korkeamman sarjatason vuoksi luonnollinen ennakkosuosikki otteluun. LaSB ei tarjoillut Hyytiäisen mukaan mitään suurempia yllätyksiä.

– No ei yllättänyt oikeastaan mitenkään. Taitavia kavereita siellä oli, niin kuin ennakkoon vähän tiedettiin, linjasi Hyytiäinen.

Oliko vastustajan esitys jopa ennakko-odotuksia vaisumpi?

– Vähän ehkä kieltämättä. Vähän enemmän olisi voinut odottaa heiltä.

Viikinkien alkukausi oli hiukan ailahteleva, mutta viime aikoina peli on asettunut uomiinsa. Joukkue on Salibandyliigan neljäntenä ja porskuttaa viiden ottelun tappiottomassa putkessa. Nyt joukkue nähdään myös Suomen Cupin finaalissa, jossa se kohtaa Happeen. Finaaliottelut pelataan Jyväskylässä 30.1.

– Joukkueeseen tuli tälle kaudelle paljon uusia pelaajia, kuten aiemminkin on kerrotu. Kun kausi on mennyt eteenpäin, niin palaset ovat alkaneet loksahdella kohdalleen. Ei siinä varmaan sen kummempaa ole, kertoi Hyytiäinen joukkueen vireestä.

TPS:sta täksi kaudeksi Viikinkeihin siirtynyt Hyytiäinen näkee, että hän itsekin on sopeutunut kestomenestyjiin pikku hiljaa kauden edetessä.

– Alkuun ei kulkenut häävisti. Ensimmäiseen kymmeneen peliin ei oikein tuntunut löytyvän virettä. Nyt pikku hiljaa parempaa päin. Parempi se näin on, että kevättä kohti parantaa, eikä niin, että alkukausi olisi mennyt hyvin ja sitten keväällä vire olisi lopahtanut, analysoi Hyytiäinen omia esityksiään.

Lue myös:
Ottelutilastot
Huhuille vahvistus – Suomen Cupin finaalit pelataan Jyväskylässä
Lahden Suurhallissa upea yleisömäärä cup-välierässä – liigajoukkue runnoi divarikärjen