Maalikarkelot Raholassa – pörssikärki iski taas hurjat tehot

"Näätien" ykkösvitja oli jälleen kerran iskussa. Arkistokuva: Esa Takalo.

”Näätien” ykkösvitja oli jälleen kerran iskussa. Arkistokuva: Esa Takalo.

Nokian KrP ja Happee iskivät yhteen maanantai-iltana miesten Salibandyliigassa. Melkoiset karkelot joukkueet Raholassa järjestivätkin. Lopulta voittolukemat merkattiin Nokian KrP:lle lukemin 11-8.

Avauserä oli maalinteon osalta selvästi kotijoukkueen juhlaa, sillä ”näädät” johtivat 20 minuutin jälkeen lukemin 4-0. Toisessa erässä Happee sai jo maalitilin avattua, mutta erävoitto merkattiin silti KrP:lle. Viimeiseen erään lähdettiin näin isäntien 7-2 -johdossa.

Kolmannessa erässä Happee nousi seitsemässä minuutissa maalin päähän ja tilanne näytti kotijoukkueen osalta jo pahalta. Ajassa 50:01 ja 50:24 Nokia teki kuitenkin salamamaalit ja johti jälleen kolmen erolla. Happee kiri vielä uudestaan maalin kantaan, mutta ei onnistunut punnertamaan peliä tasoihin. Henri Johansson sinetöi KrP:n voiton latomalla vielä kaksi osumaa tyhjiin. Minuutti ennen loppua alkoi ”Hirvien” hermokontrollikin jo pettää, kun Lauri Liikaselle vihellettiin viiden minuutin rangaistus väkivaltaisuudesta.

Nokialaisten tehokkaimmat olivat jälleen komeat 5+1 -tehot nakutellut Johansson, sekä pistein 1+3 onnistunut Jere Oksanen. Happeen tehomiehinä toimivat puolestaan Peter ja Paul Kotilainen. Ensiksi mainittu ampui kaksi maalia ja syötti yhden, jälkimmäinen sen sijaan teki yhden ja syötti kaksi.

Ottelutilastot