Divarit

Raatarila ei jatka Josban päävalmentajana – kapteeni rustasi kolmen vuoden jatkon

21.04.
2018
Divarit

Juho Väisänen jatkaa Josbassa pitkään. Kuva: Josba.

Miesten Divarissa pelaava Josba ilmoitti tehneensä 12 pelaajasopimusta tulevalle kaudelle.

Josban paidassa kaudella 2018-2019 jatkavat Joona Auronen, Jere Eiserbeck, Veikka Forsström, Aapo Hämäläinen, Jere Kettunen, Miika Kosonen, Eetu Kuittinen, Joona Pesonen, Niklas Räty, Jere Sivonen, Tuomas Tokila ja Juho Väisänen.

Josban kapteenina toimineen Väisäsen sopimus on jopa kolmevuotinen.

– Olen miettinyt useamman vuoden sopimusta aiemminkin, mutta nyt vasta se toteutui. Toivon, että tämä patistaa muitakin pitempään sitoutumiseen, Väisänen kannustaa seuran tiedotteessa.

Josballa on nyt sopimus kolmen maalivahdin kanssa Joona Pesosen palattua joensuulaisryhmään tauon jälkeen. Neuvotteluja käydään parhaillaan lisäksi yli kymmenen muun pelaajan kanssa. Monella pelaajalla on selvitettävänä seuran mukaan vielä opiskelu- ja työpaikka-asioita.

Kokenut Josban Markus Otronen puolestaan lopettaa uransa divaritasolla ainakin toistaiseksi.

– Katsotaan sitten myöhemmin osaako sitä olla ilman salibandya, Otronen toteaa Josban nettisivuilla.

EräViikinkeihin siirtyneen Perttu Puskan lisäksi Aleksi Ahokas, Jesse Huurrekorpi ja Joona Mononen siirtyvät varmuudella Josbasta muualle. Santeri Raatarila puolestaan ei jatka Josban päävalmentajana, ja sopimuksen optiovuosi jää käyttämättä. Raatarila siirtyy työskentelemään toiselle paikkakunnalle. Josban valmennustiimi täydentyy kevään aikana.

Linkki:
Josban uutinen aiheesta

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Ilkka Kittilä
Ilkka Kittilä
Pääkallo.fi:n toimituspäällikkö

Asemapaikka: Vaasa

Twitter: @ilkkakittila