
Laitahyökkääjä Ville Lastikka, 22, jatkaa Hämeenlinnan Steelersin miesten liigajoukkueessa myös tulevalla kaudella.
Lastikan perässä oli tiettävästi ainakin muutama suomalainen huippujoukkue ja Sveitsin kestomenestyjä Wiler-Ersigen.
– Olen tyytyväinen jatkooni Steelersissä. Motivaatio on korkealla ja treenaaminen on hyvässä vauhdissa. Kesä treenataan hyvin ja golfataan myös, Lastikka summasi Steelersin Facebook-sivuilla.
Lastikka oli viime kaudella joukkueensa paras pistemies ja summasi liigan debyyttikaudella tehot 34+14 runkosarjassa. Steelersin liigapaikka varmistui lopulta vasta liigakarsintojen kautta. Divarissa laituri on edustanut Steelersiä 54 kertaa runkosarjassa (90+51) ja 16 kertaa pudotuspeleissä (22+15).
Viime kausina maalipyssy on noussut maajoukkueympyröihin ja tililtä löytyy kolme maaottelua. Lastikka juhli nuorten MM-kultaa keväällä 2015.