Viikon kysymys: Nähdäänkö Happee ensi kaudella liigassa?

Happeen talousongelmista on keskusteltu salibandyssa jo yli 10 vuotta. Kuva: Esa Jokinen

Jyväskylän Happeen ympärillä on keskusteltu laajasti joukkueen taloudellisesta tilanteesta viime vuosina.

Syyskaudella puhuttivat muun muassa varustekauppaan syntyneet velat, ja sittemmin harjoitusvuoroista syntyneet velat.

Viime viikolla Happeelta vähennettiin kaksi pistettä, sillä se ei ollut hoitanut taloudellisia velvoitteita Salibandyliiton mukaan. Huhujen mukaan olisi kyse kymmenistä tuhansista euroista. Oman lisänsä keskusteluun on tuonut luottamuspula seuran sisällä koskien seuran johtamista ja juniorijoukkueiden huomiointia sekä informointia.

Seuran sisältä on vakuuteltu, että asiat saadaan järjestykseen, vaikka ulkopuolisen silmään toiminta on näyttänyt kamppailulta tuulimyllyjä vastaan. Toisaalta myöskään ukaasit liigan ja liiton osalta eivät ole olleet kovin ponnekkaita toistaiseksi.

Voi hyvin olla, että joukkueen/seuran pitää mennä kokonaan nurin ennen kuin liigalisenssi voidaan evätä. Lienee hyvä muistaa, että Happee on liigahistorian pisimpään yhtäjaksoisesti liigassa pelannut joukkue.

Viikon kysymys kuuluu: Nähdäänkö Happee ensi kaudella liigassa?

Aiheesta voi keskustella foorumilinkkien takana.