Pääkallo.fi

OLS 2022-2023

Viestejä
47
Vaikka vaihtuvuus on ollut suurta tällä kaudella, on hyvä, että OLS on jo ajanut uusia nuoria pelaajia sisään. Ensinnäkin useampi lopettaa (Tiira, Sieppi, Niemelä? Parviainen?) ja paluumuuttajien varaan en liikaa laskisi. Muutenkin OLS oli alkanut tuoksumaan hiukan ummehtuneelle joukkueellaan.
 
Viestejä
1,021
Viestejä
91
Pettymys itselle. Olisin käyttänyt Naumasen option, sillä peli on kehittynyt oikeaan suuntaan. Se ettei menestys ole ollut parempaa, on johtunut ennemminkin monista loukkaantumisista joita etenkin viime kaudella oli ihan älyttömän paljon. Paras mahdollinen rosteri olisi pystynyt paljon parempaan. Toivottavasti nykyisistä kokeneista pelaajista jatkaa mahdollisimman moni, ettei ihan P22 joukkueella tarvitse ensi kaudella Fliigaa kontata.
 
  • Tykkää
Reaktiot: FBI
Viestejä
1,642
Onhan tämä kausi ollut pettymys ja viime kaudesta ei ole kyllä kehitystä pelikentällä tapahtunut. Enemmänkin taantumista. Toki loukkaantumisia on ollut paljon ja joukkue myös heikentyi viime kaudesta.

Näkisin tämän myös säästötoimena. Ainakaan missään ei ole mainittu, että Lämsä ei jatkaisi myös jatkossa valmennuspäälikkönä. Ei OLS:llakaan katsomot ole täyttyneet koronan jälkeen ja ihan yhtä tiukoilla ollaan kuin muutkin liigajoukkueet eli painetta kulukuurille on.
 
Viestejä
3
Pettymys itselle. Olisin käyttänyt Naumasen option, sillä peli on kehittynyt oikeaan suuntaan. Se ettei menestys ole ollut parempaa, on johtunut ennemminkin monista loukkaantumisista joita etenkin viime kaudella oli ihan älyttömän paljon. Paras mahdollinen rosteri olisi pystynyt paljon parempaan. Toivottavasti nykyisistä kokeneista pelaajista jatkaa mahdollisimman moni, ettei ihan P22 joukkueella tarvitse ensi kaudella Fliigaa kontata.
Olisin itsekin käyttänyt Naumasen option, mutta toisaalta pyörinyt aika rajuja huhuja että Naumanen ei nauti pelaajiston keskuudessa kovin suurta suosiota. Luotto on kova Lämsään ja junnuihin💪
 
Viestejä
157
OLS on käyttänyt reilusti yli 30 pelaajaa tänä vuonna eli on tainut olla vaikeuksia treenata samoilla porukoilla. Toisaalta joskus tuntuu ettei penkkiä käytetä tarpeeksi. Esim viikonloppuna pelattiin melko lailla samalla porukalla la ja su. Su Happee-pelin lopussa tuli todella tarpeettomia virheitä ja näytti että syynä oli väsymys. Oisko penkiltä saanut lisäpotkua?
 
  • Tykkää
Reaktiot: Mpr
Viestejä
34
Onhan tämä kausi ollut pettymys ja viime kaudesta ei ole kyllä kehitystä pelikentällä tapahtunut. Enemmänkin taantumista. Toki loukkaantumisia on ollut paljon ja joukkue myös heikentyi viime kaudesta.

Näkisin tämän myös säästötoimena. Ainakaan missään ei ole mainittu, että Lämsä ei jatkaisi myös jatkossa valmennuspäälikkönä. Ei OLS:llakaan katsomot ole täyttyneet koronan jälkeen ja ihan yhtä tiukoilla ollaan kuin muutkin liigajoukkueet eli painetta kulukuurille on.
"Näkisin tämän myös säästötoimena". En jaksa uskoa että siellä maksetaan liigajoukkueen päävalmentajalle niin paljoa, että siinä varsinaisesti säästäisi mitään merkittävää summaa vaikka pääkoutsin vaihtaakin seuran valmennuspäällikköön jolle ei tarvitse kulukorvauksia maksaa. OLS mielestäni ollut tietynlaisella kulukuurilla aina. Mututuntumalla arvioiden pelkästään joukkueen matkustuskuluihin menee kauden aikana yhden MJ- pelaajan korvausten verran enemmän rahaa kuin muilla.

edit: Tähän kulukuuripuoleen voisi lisätä myös sen, että Oulussa tuntuu olevan todella haastavaa saada muutenkaan mitään yhteistyökumppaneita pienempien lajien pariin, kun Kärpät imaisevat halukkaista niin suuren osan. Toista se on esimerkiksi Seinäjoella, jossa SPV tehnyt vuosia äärimmäisen hienoa työtä ja ovat nousseet paikkakunnan ykkös- talvilajiksi.
 

FBI

Viestejä
196
3 vuoden hyvä valmennus toi kehitystä selkeästi joukkueen tekemiseen. Seuraavalla jos ymmärrys mitä on tehty niin helpompi jatkaa. Usein kuitenkin jatkumoa ei tule ja parin kauden jälkeen aloitetaan "alusta".
 
Viestejä
1,021
edit: Tähän kulukuuripuoleen voisi lisätä myös sen, että Oulussa tuntuu olevan todella haastavaa saada muutenkaan mitään yhteistyökumppaneita pienempien lajien pariin, kun Kärpät imaisevat halukkaista niin suuren osan. Toista se on esimerkiksi Seinäjoella, jossa SPV tehnyt vuosia äärimmäisen hienoa työtä ja ovat nousseet paikkakunnan ykkös- talvilajiksi.

On siinä myös se kääntöpuoli, että OLS ei ole ymmärtääkseni ollut erityisen aktiivinen myymään itseään mahdollisille yhteistyökumppaneille. Niiden etsiminen on kovaa työtä ja vaatii resursseja, joihin on parempi valmius juurikin Kärpillä ja myös AC Oululla. Lähtökohtaisestihan tämä toimii niin päin, että seura hakee yrityksiä taustalleen, eikä niin että yritykset hakevat seuraa.
 
Viestejä
34
On siinä myös se kääntöpuoli, että OLS ei ole ymmärtääkseni ollut erityisen aktiivinen myymään itseään mahdollisille yhteistyökumppaneille. Niiden etsiminen on kovaa työtä ja vaatii resursseja, joihin on parempi valmius juurikin Kärpillä ja myös AC Oululla. Lähtökohtaisestihan tämä toimii niin päin, että seura hakee yrityksiä taustalleen, eikä niin että yritykset hakevat seuraa.
Oolrait, ilmanko vähät kumppanit ovat tuntuneen pysyvän jo pidemmän aikaa samoina. Kumppaneita tuntuu tulevan lisää tai lähtevän lähinnä samaan aikaan joukkueessa vaihtuu pelaajisto.
Toivottavasti saataisiin toimistolle joku aktiivinen puuhamies Lipsasen kenkiin hoitamaan tuota puolta. Ei vaikuta kovin kestävältä, jos kuvio on se että Lämsä hoitaa valmennuspäällikön hommat, valmentaa edustusta, kasaa joukkueen ja varaa vierasreissujen hotellit & bussit yksinään. Lisäksi joutuu varmaan kiertämään keskieurooppaa katsomassa draftattavia pelaajia (sarkasmitutka).
 
Viestejä
473
Oolrait, ilmanko vähät kumppanit ovat tuntuneen pysyvän jo pidemmän aikaa samoina. Kumppaneita tuntuu tulevan lisää tai lähtevän lähinnä samaan aikaan joukkueessa vaihtuu pelaajisto.
Toivottavasti saataisiin toimistolle joku aktiivinen puuhamies Lipsasen kenkiin hoitamaan tuota puolta. Ei vaikuta kovin kestävältä, jos kuvio on se että Lämsä hoitaa valmennuspäällikön hommat, valmentaa edustusta, kasaa joukkueen ja varaa vierasreissujen hotellit & bussit yksinään. Lisäksi joutuu varmaan kiertämään keskieurooppaa katsomassa draftattavia pelaajia (sarkasmitutka).
Jospa Lämsälle ei sälytettäisi ihan kaikkia hommia. Veikkaisin Niskasen vastaavan joukkueen budjetin kasaamisesta ja pelaajasopimuksista. Koivuniemi joukkueenjohtajana hoitanee päivittäiseen toimintaan, kuin myös matkustamiseen ja otteluihin liittyvät järjestelyt.

Lämsä on hyvä valinta päävalmentajaksi. Uskon hänen olevan oikea henkilö kehittämään nuorista lupauksista liigapelaajia. OLSilla on ollut aikojen saatossa paljon lupaavia junnuja, mutta valitettavasti liian monelta läpimurto on jäänyt tekemättä.
 
Viestejä
34
Lämsä on hyvä valinta päävalmentajaksi. Uskon hänen olevan oikea henkilö kehittämään nuorista lupauksista liigapelaajia. OLSilla on ollut aikojen saatossa paljon lupaavia junnuja, mutta valitettavasti liian monelta läpimurto on jäänyt tekemättä.
Tämä on kyllä erittäin hyvä pointti, että on jäänyt monelta läpimurto tekemättä. Kun on jonkun uuden tuonut mukana OLS:n peliin ja on ollut mielenkiintoa kuulla pelaajien taustoista niin luvattoman monen kohdalla joutuu toteamaan, että potentiaalia olisi ollut enempään. Lämsän valinnasta samaa mieltä, on erittäin hyvä valmentaja edustukselle tähän väliin.
 
Viestejä
21
Hohhoijjaa uskooko joku todella että Lämsä on se mies joka tämän seuran nostaa seuraavalle tasolle? Ei tuo tekeminen ainakaan P22 peräsimessä vakuuttavaa ole viime vuosina ollut. Ekat kolme matsia vastustaja pieksee kahdella kentällä ja viimeiseen vielä laadukkaat liiga-avut käyttöön ja silti tappiolla ulos. Onko voittanut ikinä play-off sarjaa? Milloin sitä tässäkin seurassa alettaisi arvostamaan voittamista eikä jaettaisi näitä pestejä sen perusteella kuka on mukavin jätkä tai kenellä on hienoimmat puheet pelaajapolusta.
 
Viestejä
473
Hohhoijjaa uskooko joku todella että Lämsä on se mies joka tämän seuran nostaa seuraavalle tasolle? Ei tuo tekeminen ainakaan P22 peräsimessä vakuuttavaa ole viime vuosina ollut. Ekat kolme matsia vastustaja pieksee kahdella kentällä ja viimeiseen vielä laadukkaat liiga-avut käyttöön ja silti tappiolla ulos. Onko voittanut ikinä play-off sarjaa? Milloin sitä tässäkin seurassa alettaisi arvostamaan voittamista eikä jaettaisi näitä pestejä sen perusteella kuka on mukavin jätkä tai kenellä on hienoimmat puheet pelaajapolusta.
Aika harvassa taitaa olla oululaiset SM-tason valmentajat, joilla on CV:ssä voittoisia pudotuspelisarjoja. Toki P22:n olisi pitänyt hoitaa kotipelit paremmin, mutta taisi Indians iskeä viimeiseen peliin semmoiset liiga-avut että OLSinkin rosteri kävi kevyeksi.
 
Viestejä
1,642
mutta taisi Indians iskeä viimeiseen peliin semmoiset liiga-avut että OLSinkin rosteri kävi kevyeksi.
Inkkareiden liiga-avut tuohon vikaan peliin:
2.Auvinen JasperIndians231710273840-23000062020
3.Junnila SamuliIndians29819273846-850000103000
5.Majer PetrIndians31187254427+170000001000
9.Pasanen RasmusIndians23109193935+430100164000
12.Alatalo PietiIndians33710174425+1950000100000
17.Forss OnniIndians193252617+91000020000

Ja päälle vielä Liigasta ykkösveska Jokisalo.

Eli menee laadukkaat liiga-avut aika reilusti Inkkareiden hyväksi :)
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös