
Asemapaikka: Helsinki
Instagram/Threads: @eipasjalkakissa
Bluesky: @joelsiltanen.bsky.social

Viikonlopun VeikkausTV-otteluna mitellään lauantaina Happee-EräViikingit klo 18.30 alkaen. Ennakoimme ottelua ohessa.
Keskustelussa valkoisella Joel Siltanen ja vihreällä Toni Lötjönen.
[10.05, 13.12.2019] Joel Siltanen: No niin joulukalenterin luukku numero 13 on avattu. Ei anneta sen kuitenkaan hämätä, sillä VeikkausTV:n ottelu Happee-EräViikingit mitellään lauantaina 14.12. klo 18.30. Mitä mietteitä ottelun alla Gerflor-mattovivahteiden ja sählypallosävyjen asiantuntija Toni Lötjönen?
[10.07, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Houhouhou! Tässähän on vallan mainio joulunäytelmä luvassa. Jossain mielessä voi puhua yhdestä syyskauden suurimmasta onnistujasta ja epäonnistujasta. Mielenkiintoiset asetelmat kerta kaikkiaan.
[10.11, 13.12.2019] Joel Siltanen: Oletan, että ErVi on ensiksi mainittua ja Happee toiseksi mainittua. ErVi on tällä haavaa kolmantena, vaikka hiukan kompuroikin tuossa viime viikkoina. Ailahtelevaisesti pelannut Happee on kuudentena. Joukkueet ovat pelanneet yhtä paljon pelejä (14) niin pidän suorastaan ennenkuulumattomana, että ErVi on tehnyt enemmän maaleja (102) kuin hurvitteluleiman joskus saanut Happee (90).
[10.15, 13.12.2019] Toni Lötjönen: ErVi on jossain mielessä saanut porskuttaa tutkan ulkopuolella koko syksyn vaikka peli on kulkenut vallan mainiosti. Ainoat otsikot vei radiojuontaja. ErVi on tehnyt ottelua kohden 7.29 maalia ja se on Salibandyliigan kolmanneksi paras. Ja on lähes kaksi maalia enemmän kuin viime kaudella.
[10.18, 13.12.2019] Joel Siltanen: Kyä. Toki näissä meidän kanavissa vire on käsittääkseni huomattukin. Happeen suhteen sellainen huomio, että vaikka hävisikin Classicille, niin oli yksi syyskauden parhaista haastoista sarjakärkeä vastaan. Vaikka Happeen esitykset ailahdelleetkin niin kaksi hyvää peliä Classicia vastaan kertoo siitä, että jotkut palikat ovat kohdillaan. Toki tuo peli muistettaneen lähinnä jälkihöyryistä
[10.21, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Taisi olla juuri tuossa VeikkausTV-ennakossa kun jälleen mainitsin miten vaikea joukkue Happee on esimerkiksi vedonlyöjälle. Tosi isoa heilahtelua hyvän ja huonon päivän välillä. Mitkään merkit ei viitanneet siihen että Happee voisi haastaa Classicin noin hyvin. Ja samalla oli toki tieto että se parhaimmillaan siihen pystyy.
[10.26, 13.12.2019] Joel Siltanen: Kyllä. Olkoon miten vain niin joukkue mielestäni alisuorittaa edelleen materiaaliin nähden. Siitä voikin sitten assbridgellä sanoa, että loukkaantumistilanne on tosiaan se, että Peter Kotilainen ja Mika Kohonen ovat pitkään pois, mitä toki jo viimeksi spekuloitiin. Sen vuoksi siellä on tonttia tarjolla vaikka ja kuinka hiukan nimettömällekin pelaajille. Jami Manninen toki ollut hyvässä iskussa. Odotan edelleen parannusta akselilta Rautiaiset-Johannes Jokinen. Varsinkin Jokiselta odotin paljon enemmän kauden alla
[10.31, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Joukkueen sisäisessä börssissä Mika Kohonen ja Peter Kotilainen sijoilla kolme ja neljä. Ja molemmat tosiaan pitkään telakalla. Jokinen ollut toistaiseksi pettymys. Tehotilastossakin pakkasella.
Rautiaisten kohdalla voidaan todeta että nyt on vastuuta tullut ja on siellä viitteitä että onnistumisia saatetaan nähdä. Myös tehojen merkeissä.
Mutta kyllä se raskain viitta on Jami Mannisen harteilla. 22 tehtyä maalia tarkoittaa sitä että hän tekee joka neljännen Happee-kaapin tällä hetkellä.
[10.36, 13.12.2019] Joel Siltanen: ErVillä ykköskenttää hehkutettu syystäkin. Sieltä muuten nostona, että uusi pelaaja Tuomas Aho joukkueen tehopörssin ykkönen lukemalla +22. Roni Laasonen iski viime peliin 5 kaappia ja siellä onnistumisia tullut kohtalaisen tasaisesti joukkueen sisällä. Nostetaan kuitenkin Laasonen tässä suurennuslasin alle, vaikka tehoja on tullut hiukan epätasaisesti. ErVillä se isoin kysymysmerkki tähän asti on tainnut olla tolppien välissä, vai kuinka?
[10.41, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Laasonen on ollut omissa papereissani jo vuosia se pelaaja jolta olen odottanut sitä viimeistä ratkaisevaa askelta liigan eliittipelaajaksi. Tuleeko sitä koskaan? Yksittäiset viiden maalin nykäisyt eivät sitä vielä tee. Ehdottomasti vaadittaisiin tasaista nakuttamista ja sen paskan päivän taso olisi oltava merkittävästi korkeammalla. Mutta maalintekijän itsetunnolle tuollainen ilta tekee gutaa.
MV-osasto on ollut se pieni kysymysmerkki. Vaikka joukkue päästää maaleja saman verran kuin viime kaudella niin etenki viime otteluihin on osunut luvattoman huonoja pelejä molemmille uuninvartijoille.
[10.51, 13.12.2019] Joel Siltanen: Kyllä
[10.51, 13.12.2019] Joel Siltanen: Joukkueet muuten kohdanneet kerran tällä kaudella Suomen Cupin muodossa, mutta jos pilipalipeliaikaa ja kokoonpanoja ei lasketa niin kyseessä on kauden eka otatus
[10.52, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Totta. Nyt mennään täydellä peliajalla. Ja tuomaritkin saavat täyden ottelupalkkion.
[10.55, 13.12.2019] Joel Siltanen: Viime kauden pelit laskien Happee on voittanu kolme viimeistä kohtaamista näiden joukkueiden välillä. Jos taas katsotaan pidemmälle niin tasaista on ollut (ErVi-aikana), ja voitot taitavat olla 4-4, joten siltä saralta ei oikein erotusta löydy
[10.58, 13.12.2019] Joel Siltanen: Jos nyt sitten lähdetään arvaamaan lopputulosta
[10.59, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Historia ei puolla myöskään koti- tai vierasjoukkuetta. Happeen Hirviteatteri ei kyllä tällä kaudella ole mitään maagista kotirytkettä tarjonnut. 21 pistettä ollut kotiluolassa tarjolla ja 10 pinnaa on vain jäänyt laariin.
[10.59, 13.12.2019] Joel Siltanen: Katsoin juuri samaa
[10.59, 13.12.2019] Joel Siltanen: Heikko kotivire Happeella
[11.00, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Happeen suonenveto Classicia vastaan ei hämää meikäläistä. Vieraat hakevat pisteet lukemin 4-7.
[11.02, 13.12.2019] Joel Siltanen: Ihan hirveän moni signaali ei näytä Happeen suuntaan, mutta kotijoukkueen suoriutuminen on juuri sen verran epäloogista, että se vie kuin viekin voiton. Puolustusvoitto lukemin 5-3. Johannes Jokinen 0+2.
[11.02, 13.12.2019] Joel Siltanen: Se siitä
[11.02, 13.12.2019] Joel Siltanen: Kiitoksia!
[11.02, 13.12.2019] Joel Siltanen: Ja päivänjatkoa
[11.03, 13.12.2019] Toni Lötjönen: Hejpådei!
HUOM. Osalla lukijoista on ollut ongelmia WhatsApp-ennakoiden kanssa ainakin Mozillaa käyttäessä. Suosittelemme käyttämään lukiessa Google Chromea, jonka kanssa ei tiettävästi ole ollut ongelmia.
—
Ottelun löydät Veikkauksen Tulosvedosta ja Pitkävedosta.
Artikkeli on tehty kaupallisessa yhteistyössä Veikkauksen kanssa.