Saimaan rannalla saadaan kaivattua jatkumoa – ”Porukallahan näitä hommia tehdään”

Otto Valavuo on SaiPan penkin takana ensimmäistä kauttaan - muttei viimeistä. Kuva: Esa Jokinen

Otto Valavuo on SaiPan penkin takana ensimmäistä kauttaan – muttei viimeistä. Kuva: Esa Jokinen

SaiPa Salibandy kertoo verkkosivuillaan sopineensa, ketkä valmentavat seuran miesten Divari-joukkuetta ensi kaudella.

Päävalmentaja Otto Valavuon sekä valmentajien Mika Valtosen ja Ville Kuuselan kanssa on sorvattu ensi kautta 2023-24 koskeva jatkosopimus. Lappeenrantalaisjoukkueen valmennuksessa on ollut viime vuosina kausien välillä vaihtuvuutta, mutta tilanteeseen saadaan pysyvyyttä, mitä on seuran uutisen perusteella toivottukin.

– Hyvillä fiiliksin jatketaan hommia porukalla ja näin ollen saadaan tuotua omalta osaltamme jatkumoa tähän, Valavuo summasi seuran sivuilla.

– Itselleni tärkeänä oli se, että koko valmennustiiminä jatketaan. Porukallahan näitä hommia tehdään. Meillä on hyvä tiimi kasassa ja näiden kollegoiden kanssa on erittäin mukava tehdä tätä hommaa, hän jatkoi.

Valavuo on edustanut SaiPan edeltäjää NST:tä pelaajana noin sadan liiga- ja noin 70 Divari-ottelun verran. Ennen SaiPaa hän valmensi Imatran Voimaa kakkosdivisioonassa.