SK: Rajalalle potkut Porissa – ”Tämä oli viimeinen vaihtoehto”

Jani Rajala ei jatka Karhuissa. Arkistokuva: Juhani Järvenpää

Satakunnan Kansa kertoi tiistaina, että Karhujen päävalmentaja Jani Rajala on saanut potkut.

Karhut on tällä hetkellä Divarissa karsijan paikalla, ja on kerännyt 15 pelistä vain 11 pistettä. Viimeisestä kymmenestä pelistä on kertynyt vain yksi voitto.

– Tämä oli viimeinen vaihtoehto, ja minä olen viimeinen ihminen, joka haluaa näin tehdä. Painetta vaihdokseen on ollut jo aiemmin. Ennen ratkaisua olemme käyneet laajasti keskusteluja, myös pelaajien kanssa, seuran puheenjohtaja Jari Vuorio selitti lehdelle.

Karhut kohtaa tulevana viikonloppuna sarjajumbo Konnat, ja silloin päävalmentajana toimii Toni Läntinen. Viime keväänä TPS:ssa Suomen mestaruuden voittanut valmentaja on seuran valmennuspäällikkö. Artikkelin mukaan päätöksiä pidempiaikaisesta valmentajasta ei ole vielä tehty.