- Viestejä
- 617
Pointtini meni näemmä niin pahasti ohi, että otan takkini ja poistun. Jatkakaa.
Mikä tässä on tämän päivän tilanne? Onko oikeasti jo niin, että "false positive"-tuloksia näissä ei ole? Muistan näistä olleen silloin keväällä puhetta, että testitulosten luotettavuus ei ollut sinne päinkään, mutta varmasti tässä puolen vuoden aikana on ehtinyt tapahtua paljonkin tämän suhteen.Ainoa lähes auringonvarma juttu taitaa olla positiivinen testitulos.
Jos nyt ei lähdettäisi ketään syyllistämään. Sen viruksen voi saada, vaikka olisi kuinka vähentänyt sosiaaliset tilanteet minimiin.Rangersin pelaajat ei siis oppineet ekasta kerrasta. Jokaisen pelaajan tulisi välttää turhia sosiaalisia tilanteita, kannattaisi suurin aika olla vaan kotona eikä pyrkiä yökerhoihin ja biletätää
Virus voi tarttua myös kosketuksen kautta pinnoilta, joille on hiljattain päätynyt sairastuneen hengitystie-eritteitä.Tässä nyt ainakin THL:ltä:
"Pintojen osuus viruksen leviämisessä ei nykytiedon mukaan ole merkittävä. "
Se, että onko THL:ään tässäkään luottamista, on toki asia erikseen.
Mua taas yhä useammin nettikeskusteluihin erehtyessäni mietityttää asiantuntemuksen ja tutkitun tiedon jatkuvasti toistuva aliarviointi omalta fiilispohjalta.Minua mietityttää suomalaisten vakaa usko omiin asiantuntijoihinsa, vaikka Suomessa resurssit ovat kansainvälisesti verrattuna vähäiset.
Miksi sotkea vahvaa mutuilua tosiasioilla?Tätä on toki usein vaikea hyväksyä, koska mikäpä olisi ihmiselle rakkaampaa, kuin omassa päässä syntynyt ajatus.
Aika usein maallikon mutu on "maalaisjärkeä", ja taustalla naiivi kuvitelma että asiaa työkseen miettivä koulutettu ammattilainen ei vain ole sitä tullut ajatelleeksi.Miksi sotkea vahvaa mutuilua tosiasioilla?
Niin, etenkin jos ei varmaksi tiedetä niin silloin varmaan kannattaa nämä helpoimmat marjat, kuten käteisen käyttö, poimia pois.Se, että onko THL:ään tässäkään luottamista, on toki asia erikseen.
Tähän jotenkin sisältyy olettamus ettei suomalaiset asiantuntijat pohjaisi päätöksiään kansainvälisiin tutkimuksiin. Tietenkin pohjaavat.Tutkimuksia koronan suhteen tehdään ympäri maailmaa. Minua mietityttää suomalaisten vakaa usko omiin asiantuntijoihinsa, vaikka Suomessa resurssit ovat kansainvälisesti verrattuna vähäiset.
Millä perusteella välität että pohjaavat? Jo keväällä Suomi otti toisen linjan kuin WHO ja ulkomaiset tutkijat raportoivat. Näin toimittiin esimerkiksi kuuluisasta maskisuosituksessa, vaikka siinä todennäköisesti päättäjät sanelivat asiantuntijoille uloslausuttavan "yksiäänisen" virallisen linjan. Samoin lausuttiin etteivät lapset levitä tautia, vaikka Saksassa tehty tutkimus osoitti, että kyllä levittävät. Nyt asiasta ei liene enää erimielisyyttä.Tähän jotenkin sisältyy olettamus ettei suomalaiset asiantuntijat pohjaisi päätöksiään kansainvälisiin tutkimuksiin. Tietenkin pohjaavat.
Kyllä ne on WHO:n ja ECDC:n linjaa sekä Lancetin julkaisuja seurailleet. Tosin tulleet joitakin viikkoja perässä. Ainoastaan Aallon ja VTT:n tutkimukset tai mallinnukset ennemminkin oli itsenäisiä, mutta THL:n, ministeriön ja Mäkelän oli kaikki kirjallisuuskatsauksia eli vetivät yhteen tutkimusta ja tutkimusperusteista tietoa maailmalta.Millä perusteella välität että pohjaavat? Jo keväällä Suomi otti toisen linjan kuin WHO ja ulkomaiset tutkijat raportoivat. Näin toimittiin esimerkiksi kuuluisasta maskisuosituksessa, vaikka siinä todennäköisesti päättäjät sanelivat asiantuntijoille uloslausuttavan "yksiäänisen" virallisen linjan. Samoin lausuttiin etteivät lapset levitä tautia, vaikka Saksassa tehty tutkimus osoitti, että kyllä levittävät. Nyt asiasta ei liene enää erimielisyyttä.