Liigat

HäSa: Steelers julkaisi ensi kauden liigaryhmänsä – ”Nuorihan tämä joukkue on”

24.05.
2019
Liigat

Petri Kemppaisen luotsaa Steelers lähtee ensi kauteen nuorella ryhmällä. Kuva: Esa Takalo

Hämeen Sanomat uutisoi keskiviikkona miesten Salibandyliigan Hämeenlinnan Steelersin ensi kauden kokoonpanon.

Uusia pelaajia tuli joukkueeseen useampi, mutta lähinnä seuran omista junioreista tai lähialueen juniorijoukkueista. LASBissa 73 liigapeliä pelannut Kaapo Kettunen siirtyy joukkueen maalivahtiosastolle, sillä ykkösvahti Santtu Pohjonen suuntasi LASBin maalin suulle.

Puolustukseen uudet pelaajat Ville Ranki (Steelers A), Aleksi Kartano (Steelers A+B), Aapo Ordning (Steelers A+B), Osku Sipilä (Steelers A+B) ja Joonas Viitanen (Steelers A+B) liittyvät seuran omista junioreista. Hyökkäysostolle muista seuroista liittyvät Tuukka Hytönen (Koovee A) ja Jukka Jaakonsaari (LASB/Urbans A+B). Pieti Alatalo (Steelers A+B), Aleksi Hiltunen (Steelers A+B), Teo Laurila (Steelers A) ja Atte Kurkikangas (Steelers A).

Steelers on menettänyt kesäkauden aikana paljon osaamista, sillä joukkueen tehopelaajiin kuulunut Ville Lastikka siirtyi Classiciin.

– Nuorihan tämä joukkue on. Toisaalta voi ajatella, että saamme jalkavuutta ja intoa taistella, mitä puuttui loppukaudesta. Laatumiehiä on joukkueessa edelleen. Ei tässä valmentaja huolestunut ole, hyvä kokonaisuus tämä on, päävalmentaja Petri Kemppainen kommentoi Hämeen Sanomille.

Kemppainen sanoi lehdelle myös, että joukkue katsastaa vielä uusia pelaajia puolustus- sekä hyökkäyspäähän.

Steelers 2019–2020

Maalivahdit
Pasi Järvinen
Kaapo Kettunen (LASB)

Puolustajat
Jarkko Aallonen
Julius Aaltonen
Roope Grönholm
Jere Kemppainen A
Jarno Mäkinen
Ville Ranki (Steelers A)
Aleksi Kartano (Steelers A+B)
Aapo Ordning (Steelers A+B)
Osku Sipilä (Steelers A+B)
Joonas Viitanen (Steelers A+B)

Hyökkääjät
Henri Aallonen
Niko Einiö
Timo Johansson
Nico Jonaeson C
Aleksi Kulmala
Pyry Kauppinen
Markus Sipronen A
Jose Takala
Pieti Alatalo (Steelers A+B)
Aleksi Hiltunen (Steelers A+B)
Tuukka Hytönen (Koovee A)
Jukka Jaakonsaari (LASB / Urbans A+B)
Teo Laurila (Steelers A)
Atte Kurkikangas (Steelers A)

Valmennus
Petri Kemppainen, päävalmentaja
Mikko Malinen, valmentaja
Juuso Silen, valmentaja
Jarmo Törmänen, fysiikkavalmennus
Jaakko Vahtokari, joukkueenjohtaja
Juha Rantanen, huoltaja

Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen