Divarit

NST kunnioittaa kahta miesten joukkueen legendaa – paidat kattoon derby-ottelussa

24.08.
2016
3 Kommenttia
2
Divarit
Tuomas Arponen (oik.) toimi NST:n kapteenina viimeisinä pelivuosinaan. Arkistokuva: Markku Taurama

Tuomas Arponen (oik.) toimi NST:n kapteenina viimeisinä pelivuosinaan. Arkistokuva: Markku Taurama

Lappeenrannan NST ilmoitti aiemmin tällä viikolla, että se jäädyttää seuran neljän naislegendan pelinumerot. Samaisen kunnian pääsevät kokemaan miesten edustusjoukkueen tukipilareihin kuuluneet Aki Seppälä, 37, sekä Tuomas Arponen, 30.

Seppälä edusti NST:n edustusjoukkuetta ensimmäisen kerran 1. divisioonassa kaudella 1997-1998, jonka päätteeksi joukkue nousi Salibandyliigaan. Puolustaja pelasi kaksi seuraavaa kautta Salibandyliigaa Nakkisormissa, jonka jälkeen hän edusti viiden kauden ajan Joensuun Josbaa. Joensuun vuosien jälkeen Seppälä esiintyi Salibandyliigassa vielä viidellä kaudella NST:n paidassa.

Seppälän palkintokaapista löytyy kolme SM-hopeaa ja yksi SM-pronssi Josban vuosilta. Takalinjojen takuumies pelasi urallaan kaikkiaan 301 Salibandyliigan runkosarjan ottelua tehopistein 97+130=227. Suomen maajoukkueen pelipaidan Seppälä puki päälleen 25 kertaa, ja iski tehopisteet 5+3 pelaamissaan otteluissa.

Arponen kuuluu NST:n lahjakkaaseen 1985-syntyneiden ikäluokkaan. Hän oli voittamassa seuran toistaiseksi ainoaa A-nuorten SM-kultaa keväällä 2004. Seuraavan kauden päätteeksi 2005 Arponen oli mukana nostamassa NST:tä takaisin Salibandyliigaan. Hyökkääjä debytoi seuran edustusjoukkueessa liigatasolla kaudella 2005-2006. Seuraavat viisi kautta Arponen vietti Joensuussa opiskeluiden vuoksi ja edusti Josbaa Salibandyliigassa.

Viimeiset neljä liigakautta vierähtivät NST:ssä. Arponen kuului vielä viime kauden alla NST:n vahvuuteen, mutta loukkasi oikean polvensa juuri liigakauden alla. Täten urallaan aiemminkin vaikeista polvivammoista kärsinyttä lappeenrantalaista ei nähty joukkueen vahvuudessa enää viime kauden aikana. Arponen pelasi Salibandyliigan runkosarjassa kaikkiaan 211 ottelua tehopistein 54+46=100.

Seppälän pelinumero 12 sekä Arposen numero 20 nostetaan Lappeenrannan urheilutalon kattoon perjantaina 28.10. pelattavan NST-Josba -ottelun yhteydessä.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen
Sohvaporkkana
24/08/2016
Hienoa ja kunnianosoitus oikeille miehille! Koska Pynnösen paita nostetaan?
Mietteliäs
24/08/2016
Melko heppoisin perustein näköjään pääsee Lappeenrannan urheilutalon kattoon, mikäli 30vuotiaana sinne pääsee 6 edustusjoukkuueessa vietetyn kauden jälkeen.
23
25/08/2016
Helposti sieltä katosta pääsee myös alas.

Kommentoi

Uusi kommentti

Kommentointiohjeet:

Mieti ensin, kannattaisiko sittenkin vetää #posinkautta? Alatyyli on tiukasti pannassa. Moderointikirves heiluu herkästi ja bännilistalle pääsee helposti. Sitten ei muuta kuin anna palaa. Ole jotain mieltä, tsemppaa, kritisoi tai kehu. Sana on vapaa.