Liigat

Hyökkääjälupaus jatkaa ErVissä – ”Ollaan saatu Westerlundista johtava sentteri”

09.04.
2018
Liigat

Daniela Westerlund vääntää aloituksia ensi kaudellakin ErVin paidassa. Kuva: Jarmo Koskela

EräViikingit tiedotti sunnuntaina, että keskushyökkääjä Daniela Westerlund, 20, jatkaa joukkueessa myös kaudella 2018-19.

ErVin päävalmentaja Markus Huhtimo oli tyytyväinen jatkosopimukseen.

– Saadaan todella laadukas pelaaja. Kun miettii Westerlundin tätä kautta, niin lähti vähän surullisesti. Oli pitkään telakalla ja joutui tekemään vähän hommia siinä syyskaudella, että pääsee takaisin. Nyt vähän ennen pleijareita pääsi juonesta kiinni ja kyllähän me ollaan saatu Westerlundista nyt johtava sentteri, Huhtimo sanoi seuran tiedotteessa.

Westerlund oli omasta tilanteestaan sangen innoissaan.

– Tosi hyvät fiilikset on. Tällä kaudella ollaan päästy vähän ehkä yllättäinkin näin pitkälle. Ensi vuonna taas odotan, että ollaan vuoden rikkaampia kokemuksiin nähden niin hyvillä mielin lähtee uuteen kauteen, Westerlund iloitsi seuran tiedotteessa.

Weterlund on pelannut urallaan yhteensä 87 runkosarjan ottelua naisten liigassa ja iskenyt niissä pisteet 34+36. Liigaurallaan PSS:aa, SB-Prota ja ErViä edustanut hyökkääjä saavutti SM-pronssia keväällä 2016 ja SM-hopeaa viime keväänä.

ErVin kausi jatkuu naisten liigan välierissä Classicia vastaan. Classic johtaa sarjaa voitoin 2-0.

Piditkö jutusta? Anna kallo!  
Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen