Liigat

Miesten Salibandyliigan ensi kauden otteluohjelma on julkaistu – näin pelataan

19.06.
2019
Liigat

Miesten Salibandyliigan runkosarjan otteluohjelma on julkaistu. Kuva: Esa Takalo

Miesten Salibandyliigan otteluohjelma julkaistiin keskiviikkona tulospalvelussa. Sarja alkaa 21.9. ja ensi kauden ottelulistan näet ohesta.

Otteluohjelman valmistelussa otettiin huomioon joukkueiden toiveita mm. tapahtuma- ja juhlaotteluiden osalta. Liigaotteluita tullaan pelaamaan myös uusilla paikkakunnilla, kun hallitseva mestari Classic kohtaa 26.10. TPS:n Huittisten Tahto Areenalla ja 8.12. Happeen Mikkeli Saimaa Stadiumilla.

SPV vie 17.11. kotiottelunsa Ähtärin liikuntahallille, kun joukkue kohtaa Welhot. Jäähalliotteluita on tällä hetkellä varmistunut kaksi eli avauskierroksen 21.9. ottelu Welhot-Happee pelataan Kuopion jäähallissa ja 28.9. ohjelmassa oleva Happee-SPV pelataan Jyväskylän LähiTapiola Areenalla. Lisäksi muutamalla joukkueella on neuvottelut käynnissä jäähalliotteluista.

Runkosarja päättyy 29.2. ja kahdeksan joukkueen pudotuspelit käynnistyvät 6.3. Kaikki pudotuspelisarjat pelataan paras seitsemästä -järjestelmällä. Suomen mestari on selvillä viimeistään 21.4.2020.

Yhdistetty Suomen Cupin ja Salibandyliigan kierros pelataan 2.-3.11.2019.

Miesten Salibandyliigajoukkueet kaudella 2019-2020
Classic (Tampere), EräViikingit (Helsinki), Esport Oilers (Espoo), Happee (Jyväskylä), LASB (Lahti), Nokian KrP, OLS (Oulu), SPV (Seinäjoki), Steelers (Hämeenlinna), Tikkurilan Tiikerit (Vantaa), TPS, (Turku), Welhot (Kuopio), Westend Indians (Espoo) ja ÅIF (Sipoo).

Yhdistetty Suomen Cupin ja Salibandyliigan kierros pelataan 2.-3.11.2019
La 2.11. 15:00 OLS – Happee, Kastelli
La 2.11. 17:00 Nokian KrP – Tiikerit, Raholan lk
La 2.11. 17:00 Oilers – EräViikingit, Tapiolan UH
La 2.11. 18:00 ÅIF – Indians, Sipoo Areena
La 2.11. 18:30 TPS – Welhot, Kupittaan ph
Su 3.11. 17:00 SPV – LASB, Seinäjoen Urheilutalo
Su 3.11. 17:00 Steelers – Classic, Elenia Areena

Runkosarjan otteluohjelma:
1758 21.09.2019 17:00 Raholan lk 1 Nokian KrP – LASB
1759 21.09.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – OLS
1760 21.09.2019 17:00 Elenia Areena 1 Steelers – ÅIF
1761 21.09.2019 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – EräViikingit
1762 21.09.2019 17:00 Kuopion jäähalli 1 Welhot – Happee
1763 21.09.2019 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – Oilers
1764 23.09.2019 18:30 Tampere Areena 1 Classic – Indians
1765 26.09.2019 18:30 Tampere Areena 1 Classic – ÅIF
1766 27.09.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – TPS
1767 28.09.2019 17:00 LähtiTapiola Areena 1 Happee – SPV
1768 28.09.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – Steelers
1769 28.09.2019 17:00 Tapiolan UH 1 Oilers – Welhot
1770 28.09.2019 18:00 Kastelli 1 OLS – Nokian KrP
1771 28.09.2019 18:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – Tiikerit
1772 28.09.2019 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – EräViikingit
1773 29.09.2019 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – Classic
1774 29.09.2019 17:00 Otahalli 1 Indians – Welhot
1775 29.09.2019 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – LASB
1776 29.09.2019 18:00 Kastelli 1 OLS – Steelers
1777 01.10.2019 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – Happee
1778 04.10.2019 18:00 Nikkilän MTH 1 ÅIF – TPS
1779 04.10.2019 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – Nokian KrP
1780 05.10.2019 15:00 Kastelli 1 OLS – Tiikerit
1781 06.10.2019 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Steelers
1782 06.10.2019 18:00 Tampere Areena 1 Classic – OLS
1783 06.10.2019 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – EräViikingit
1784 09.10.2019 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – Indians
1785 09.10.2019 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – Oilers
1786 09.10.2019 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – LASB
1787 11.10.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – SPV
1788 13.10.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – Classic
1789 13.10.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – EräViikingit
1790 13.10.2019 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Happee
1791 13.10.2019 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – ÅIF
1792 16.10.2019 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – Nokian KrP
1793 18.10.2019 18:30 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Classic
1794 18.10.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – Steelers
1795 18.10.2019 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – Tiikerit
1796 19.10.2019 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – Nokian KrP
1797 19.10.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – ÅIF
1798 19.10.2019 18:00 Kastelli 1 OLS – TPS
1799 20.10.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – TPS
1800 20.10.2019 18:00 Kastelli 1 OLS – LASB
1801 22.10.2019 18:30 Tampere Areena 1 Classic – Tiikerit
1802 25.10.2019 18:30 Suurhalli Areena 1 LASB – Welhot
1803 26.10.2019 17:00 Tahto Areena 1 Classic – TPS
1804 26.10.2019 17:00 Elenia Areena 1 Steelers – Tiikerit
1805 26.10.2019 18:30 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Oilers
1806 27.10.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – ÅIF
1807 27.10.2019 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – OLS
1808 30.10.2019 18:30 Energia Areena 1 EräViikingit – ÅIF
1809 30.10.2019 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – SPV
1810 30.10.2019 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – Happee
1811 01.11.2019 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – SPV
1812 02.11.2019 15:00 Kastelli 1 OLS – Happee
1813 02.11.2019 17:00 Raholan lk 1 Nokian KrP – Tiikerit
1814 02.11.2019 17:00 Tapiolan UH 1 Oilers – EräViikingit
1815 02.11.2019 18:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – Indians
1816 02.11.2019 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – Welhot
1817 03.11.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – LASB
1818 03.11.2019 17:00 Elenia Areena 1 Steelers – Classic
1819 15.11.2019 18:00 Nikkilän MTH 1 ÅIF – EräViikingit
1820 15.11.2019 18:30 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Indians
1821 16.11.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – Nokian KrP
1822 16.11.2019 17:00 Kupittaan ph 1 TPS – Tiikerit
1823 16.11.2019 18:00 Kastelli 1 OLS – Oilers
1824 17.11.2019 17:00 Ähtärin Liikuntahalli 1 SPV – Welhot
1825 19.11.2019 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – ÅIF
1826 19.11.2019 18:30 Kuopiohalli 1 Welhot – Classic
1827 21.11.2019 18:30 Energia Areena 1 EräViikingit – LASB
1828 22.11.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – Tiikerit
1829 22.11.2019 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – ÅIF
1830 23.11.2019 16:00 Ideapark 1 Classic – Nokian KrP
1831 23.11.2019 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – LASB
1832 23.11.2019 18:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – OLS
1833 24.11.2019 17:00 Otahalli 1 Indians – OLS
1834 24.11.2019 17:00 Elenia Areena 1 Steelers – Welhot
1835 27.11.2019 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – TPS
1836 28.11.2019 18:30 Kuopiohalli 1 Welhot – Nokian KrP
1837 29.11.2019 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – Classic
1838 29.11.2019 19:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – Steelers
1839 30.11.2019 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – OLS
1840 30.11.2019 18:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – SPV
1841 01.12.2019 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Welhot
1842 01.12.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – Indians
1843 01.12.2019 17:00 Raholan lk 1 Nokian KrP – OLS
1844 01.12.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – Classic
1845 05.12.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – EräViikingit
1846 07.12.2019 16:00 Nikkilän MTH 1 ÅIF – Happee
1847 07.12.2019 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – Steelers
1848 07.12.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – Oilers
1849 07.12.2019 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Welhot
1850 07.12.2019 17:00 Kupittaan ph 1 TPS – Nokian KrP
1851 08.12.2019 17:00 Saimaa Stadiumi 1 Classic – Happee
1852 08.12.2019 18:00 Kastelli 1 OLS – SPV
1853 10.12.2019 18:30 Energia Areena 1 EräViikingit – Tiikerit
1854 13.12.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – Classic
1855 13.12.2019 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – TPS
1856 13.12.2019 19:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – ÅIF
1857 14.12.2019 17:00 Elenia Areena 1 Steelers – LASB
1858 14.12.2019 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Classic
1859 14.12.2019 18:30 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – EräViikingit
1860 14.12.2019 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – Indians
1861 15.12.2019 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – Happee
1862 15.12.2019 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – Oilers
1863 18.12.2019 18:30 Energia Areena 1 EräViikingit – TPS
1864 19.12.2019 18:00 Nikkilän MTH 1 ÅIF – Classic
1865 20.12.2019 18:30 Otahalli 1 Indians – Oilers
1866 28.12.2019 14:00 Kuopiohalli 1 Welhot – Indians
1867 28.12.2019 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – Tiikerit
1868 28.12.2019 17:00 Elenia Areena 1 Steelers – OLS
1869 29.12.2019 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Nokian KrP
1870 29.12.2019 17:00 Seinäjoki Areena 1 SPV – Indians
1871 29.12.2019 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – OLS
1872 03.01.2020 18:30 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – TPS
1873 04.01.2020 17:00 Tampere Areena 1 Classic – LASB
1874 04.01.2020 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – Oilers
1875 05.01.2020 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – Welhot
1876 07.01.2020 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – Oilers
1877 10.01.2020 18:30 Otahalli 1 Indians – Nokian KrP
1878 10.01.2020 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – Steelers
1879 11.01.2020 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – Tiikerit
1880 11.01.2020 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – TPS
1881 11.01.2020 18:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – Welhot
1882 12.01.2020 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – SPV
1883 12.01.2020 18:00 Kastelli 1 OLS – Indians
1884 12.01.2020 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – ÅIF
1885 14.01.2020 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – Happee
1886 15.01.2020 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – EräViikingit
1887 16.01.2020 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – Indians
1888 17.01.2020 18:30 Tampere Areena 1 Classic – EräViikingit
1889 17.01.2020 18:30 Otahalli 1 Indians – ÅIF
1890 17.01.2020 18:30 Kuopiohalli 1 Welhot – LASB
1891 18.01.2020 16:00 Nikkilän MTH 1 ÅIF – SPV
1892 18.01.2020 17:00 Kupittaan ph 1 TPS – OLS
1893 18.01.2020 18:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Oilers
1894 19.01.2020 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – OLS
1895 19.01.2020 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – SPV
1896 21.01.2020 18:30 Energia Areena 1 EräViikingit – Oilers
1897 21.01.2020 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – Steelers
1898 24.01.2020 12:00 Tampere Areena 1 Classic – Steelers
1899 25.01.2020 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – OLS
1900 25.01.2020 17:00 Tapiolan UH 1 Oilers – SPV
1901 26.01.2020 17:00 Suurhalli Areena 1 LASB – SPV
1902 26.01.2020 18:00 Kastelli 1 OLS – Classic
1903 26.01.2020 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – TPS
1904 29.01.2020 18:30 Energia Areena 1 EräViikingit – Indians
1905 31.01.2020 19:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Nokian KrP
1906 01.02.2020 17:00 Tapiolan UH 1 Oilers – Happee
1907 01.02.2020 17:00 Kupittaan ph 1 TPS – Classic
1908 01.02.2020 18:00 Kastelli 1 OLS – Welhot
1909 01.02.2020 18:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – LASB
1910 02.02.2020 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – Nokian KrP
1911 02.02.2020 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Steelers
1912 07.02.2020 18:30 Tapiolan UH 1 Oilers – Indians
1913 09.02.2020 18:00 Kuopiohalli 1 Welhot – Tiikerit
1914 11.02.2020 18:30 Tampere Areena 1 Classic – Oilers
1915 14.02.2020 18:30 Otahalli 1 Indians – LASB
1916 14.02.2020 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – Welhot
1917 15.02.2020 17:00 Energia Areena 1 EräViikingit – Happee
1918 15.02.2020 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – Tiikerit
1919 15.02.2020 18:00 Kastelli 1 OLS – ÅIF
1920 15.02.2020 18:30 Kupittaan ph 1 TPS – Steelers
1921 16.02.2020 18:00 Tampere Areena 1 Classic – SPV
1922 18.02.2020 18:30 Elenia Areena 1 Steelers – EräViikingit
1923 21.02.2020 18:00 Nikkilän MTH 1 ÅIF – Oilers
1924 21.02.2020 18:30 Suurhalli Areena 1 LASB – Happee
1925 21.02.2020 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – Classic
1926 22.02.2020 17:00 Kupittaan ph 1 TPS – SPV
1927 22.02.2020 18:00 Kastelli 1 OLS – EräViikingit
1928 22.02.2020 18:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – Indians
1929 23.02.2020 17:00 Jyväskylän monitoimitalo 1 Happee – ÅIF
1930 23.02.2020 17:00 Tapiolan UH 1 Oilers – LASB
1931 25.02.2020 18:30 Raholan lk 1 Nokian KrP – TPS
1932 25.02.2020 18:30 Kuopiohalli 1 Welhot – Steelers
1933 26.02.2020 18:30 Suurhalli Areena 1 LASB – EräViikingit
1934 29.02.2020 17:00 Tampere Areena 1 Classic – Welhot
1935 29.02.2020 17:00 Otahalli 1 Indians – Happee
1936 29.02.2020 17:00 Tapiolan UH 1 Oilers – OLS
1937 29.02.2020 17:00 Seinäjoen Urheilutalo 1 SPV – Steelers
1938 29.02.2020 17:00 Tikkurilan UT 1 Tiikerit – TPS
1939 29.02.2020 17:00 Sipoo Areena 1 ÅIF – Nokian KrP

Osa tekstistä Salibandyliiton uutisesta.

Joel Siltanen
Joel Siltanen
Pääkallo.fi:n päätoimittaja

Asemapaikka: Helsinki

Twitter: @joelsiltanen